fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy index BMI jest błędną formułą?

BMI (Body Mass Index) jest stosowany od ponad 100 lat w badaniach populacyjnych przez lekarzy, trenerów osobistych i innych pracowników ochrony zdrowia, przy podejmowaniu decyzji, czy ich pacjenci mają nadwagę. Jednak BMI ma jedną istotną wadę – nie jest pomiarem całkowitego tłuszczu lub tkanek chudych (mięśni)

Wskaźnik masy ciała jest pochodną prostej formuły matematycznej. Został opracowany w 1830 przez Lamberta Adolphe’a Jacquesa Queteleta (1796-1874), belgijskiego astronoma, matematyka, statystyka i socjologa. BMI pomaga oszacować, jak gruby jesteś, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Jednak, jak wspomniano wcześniej, pomiar jest błędny, zwłaszcza jeśli osoba posiada dużo mięśni.

Nick Trefethen, profesor Analizy Numerycznej w Numerical Analysis at Oxford University’s Mathematical Institute, napisał w liście do The Economist , że formuła BMI jest wadliwa i jest tylko przybliżonym wskaźnikiem, który pomaga ludziom oszacować, czy mają zdrową wagę . 

Obecna formuła BMI prowadzi do nieporozumień i dezinformacji- uważa Trefethen. Formuła wysokość 2 dzieli wagę o za dużo jednostek, gdy ludzie są niscy i za mało, gdy są wysocy. Rezultatem jest to, że niscy ludzie są uważani za chudszych, niż są w rzeczywistości, a wysokie osoby myślą, że są grubsze, niż są naprawdę. Gdy Quetelet opracowywał formułę BMI, nie było komputerów, kalkulatorów i urządzeń elektronicznych, więc wybrał bardzo prosty system. Trefethen zastanawia się jednak, dlaczego dzisiaj instytucje po obu stronach Atlantyku, nadal korzystają z tej samej wadliwej formuły? Być może „nikt nie chce kołysać łodzią”- sugeruje Trefethen. Różne agencje i instytucje zgodziły się na coś, co jest dla nich wygodne. Prawdopodobnie istnieją inne wadliwe wzory. Wydaje się być przesadzony szacunek dla formuł, które zależą od matematyki. Prawdopodobnie BMI bije je wszystkie, zwłaszcza że światowa populacja osób otyłych przekracza miliard.

„W naszym świecie z nadwagą, takie zmiany będą niepokoiły niskich ludzi i cieszyły wysokich, ale wynik, który uzyskają byłby bliżej prawdy i dobra informacja na pewno musi być dobra dla zdrowia na dłuższą metę„- powiedział Trefethen.

Nie można po prostu obliczyć prawidłowej wagi z ogólnego wzoru – to zależy od kilku czynników, w tym ogólnego stanu zdrowia, wzrostu, stosunku mięśni do tłuszczu, gęstości kości, budowy ciała, płci i wieku. Wypracowanie formuły BMI może dać pojęcie ludziom z grubsza, ile powinni ważyć, ale naprawdę to jest błędna formuła. BMI jest przydatna, gdy badamy duże populacje, ale nie dla indywidualnego użytku.

Naukowcy twierdzą, że to, co mówi dziś wielu pracowników służby zdrowia- że BMI nie jest w stanie odróżnić tłuszczu i beztłuszczowej masy ciała. Jednak w przeciwieństwie do tego, co matematycy z Oxford University przedstawili, to nie jest pojedynczy wzór matematyczny.

Źródło: Medical News Today