fbpx
04 Sierpień, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy istnieją rzęsy idealne?

Nie mogą być dłuższe, nie mogą być krótsze……Zespół dr Davida Hu z z Georgia Institute of Technology twierdzi, że istnieje idealna długość rzęs. Jaka? Zapraszamy do czytania.

 

Naukowcy uważają, że idealna długość rzęs odpowiada jednej trzeciej szerokości oka.Jeśli są dłuższe, ułatwiają dopływ powietrza nad gałkę oczną, wysuszając ją i narażając na kontakt z zanieczyszczeniami.

Przez długi czas istniało niewiele hipotez co do funkcji rzęs. Niektóre sugerowały, że chodzi o osłanianie przed słońcem, inne wspominały o wyłapywaniu spadającego z góry kurzu. Niestety, brakowało studium, które skrupulatnie by je wszystkie przetestowało.

Chcąc uzupełnić lukę w wiedzy, Amerykanie zmierzyli rzęsy 22 ssaków, w tym kangura rudego, jeża, wielbłąda, słonia afrykańskiego, żyrafy, zebry czy szympansa.

Udali się do Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, gdzie w piwnicy magazynuje się setki zwierzęcych skór, i dokładnie mierzyliśmy długość rzęs. Naukowcy zauważyli ścisłą zależność: bez względu na gatunek, rzęsy miały długość ok. 1/3 szerokości oka.

Później autorzy publikacji z Journal of the Royal Society Interface stworzyli w laboratorium model oka. Umieścili go w tunelu aerodynamicznym i posługując się różnymi długościami rzęs, mierzyli zmiany w parowaniu z powierzchni oka. Zaskakującą rzeczą było to, że istniała optymalna długość rzęs, równa wspomnianej na początku 1/3 szerokości gałki ocznej.

Jak podkreślają naukowcy, minimalizowanie napływu powietrza nad gałkę oczną nie tylko zmniejsza parowanie, ale i redukuje ilość kurzu, na jaką jest ona narażona.

Przy dłuższych rzęsach, które wychwytywały i kierowały strumień powietrza wprost na gałkę, do modelu oka docierało więcej cząstek, zaobserwowano też silniejsze wysychanie. Jeden z członków zespołu Guillermo Amador wyjaśnia, że bardzo łatwo sprawdzić, czy podobne zjawisko zachodzi u kobiet korzystających z doklejanych rzęs. Jeśli tak, zauważy się zwiększoną częstość mrugania.

Dla odmiany za krótkie rzęsy są dla powietrza jedynie progami zwalniającymi. W tym przypadku ochrona gałki ocznej również jest niedostateczna.

Choć istnieją odchylenia od „reguły jednej trzeciej”, wg Hu, można to wyjaśnić kształtem twarzy. Prowadzono badania, jak twarz oddziałuje na napływ powietrza do oka. W tunelach aerodynamicznych umieszczano manekiny i oceniano ciśnienie wywierane na gałkę oczną.

Warto też przypomnieć, że studia zademonstrowały, że zwierzęta zamieszkujące pustynie, np. żyrafy czy wielbłądy, mają grubsze rzęsy, a u dzieci z alergiami są one dłuższe.