fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy kosmetologia zastąpi chirurgię plastyczną?

Wielu naukowców zastanawia się kiedy kosmetologia zastąpi chirurgię plastyczną. Obecnie wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry zawiera w swym składzie innowacyjne składniki kosmetyczne, które w znacznym stopniu odbiegają od tych sprzed 30 lat.

Czy za 30 lat zniknie chirurgia plastyczna? To pytanie zadawali sobie naukowcy na konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom kosmetycznym, która odbyła się w Wielkiej Brytanii (Cosmetic Science Conference).

Dr Tony Chu z Imperial College London stwierdził, że ze względu na rosnącą popularność zabiegów z zakresu kosmetologii dni chirurgii plastycznej są policzone.

Obecnie wiedzę z zakresu pielęgnacji skóry jest zdecydowanie większa niż kilkanaście lat temu. Zamiast radykalnych zabiegów chirurgicznych coraz częściej wybierane są procedury pielęgnacyjne:

  • zabiegi kosmetyczne,
  • stosowanie odpowiednich preparatów  (zawierających wysokie filtry UV, antyoksydatny i składniki zatrzymujące wodę),
  • zażywanie suplementów diety.

Ponadto do produkcji kosmetyków wykorzystywane są nowoczesne technologie pozwalające wytworzyć nanocząsteczki, wyizolować poszczególne składniki roślinne, tworzyć odpowiednie nośniki pozwalające penetrować przez naskórek.

Jeden z uczestników konferencji Tony Rawlings z przedsiębiorstwa AVR powiedział, że kosmetyki nigdy nie będą tak skuteczne jak zabiegi chirurgii plastycznej. Nadzieją w niwelowaniu niekorzystnych zmian skórnych mogą okazać się związki takie jak kwas retinowy, jednak jeszcze długa droga do opanowania wszystkich mechanizmów działania.

Uczestnikami konferencji byli delegaci z przedsiębiorstw, przedstawiający własne opinie na temat różnic pomiędzy chirurgią plastyczną, a kosmetologią. Burzliwej dyskusji wywołało także zestawienie różnic pomiędzy kosmeceutykami, a pospolitymi preparatami kosmetycznymi.

Zastanówmy się jednak czy kosmetyki w przyszłości będą w stanie naprawić krzywy nos, usunąć nadmiar skóry po znacznej utracie wagi, powiększą biust. Przewodnią myślą konferencji było raczej porównanie typowych zabiegów chirurgii plastycznej: liposukcja, przebarwienia, lifting w stosunku do działania preparatów kosmetycznych.