fbpx
20 Wrzesień, 2019
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy kosmetyczka to zawód z datą ważności?

Większość klientów wyobraża sobie kosmetyczkę jako młodą, zadbaną kobietę w estetycznym stroju, która własnym wyglądem zachęca do korzystania z oferty salonów kosmetycznych.

Nie można zaprzeczyć, że atrakcyjny personel salonów oraz gabinetów odnowy biologicznej stanowi wizualizację efektów wynikających z dbania o urodę. Łączenie zawodu z metryką w przypadku kosmetyczek jest o wiele bardziej widoczne niż w innych profesjach. Ekspedientka w wieku 60 lat nie budzi wielkiego zdziwienia, czynna zawodowo kosmetyczka jest prawdziwą rzadkością. Mimo, iż wiek emerytalny wynosi teraz 67 lat, a my jako społeczeństwo żyjemy relatywnie dłużej, kwestia dojrzałych pracowników branży kosmetycznej nadal budzi wiele pytań o to, czy zawód kosmetyczki to zajęcie z datą ważności.

Nie trudno zgodzić się z opinią, że klasyfikowanie pracowników ze względu na wiek lub płeć to szczyt hipokryzji i ilustracja wad polskiego rynku pracy. Dojrzali pracownicy po 50 roku życia praktycznie nie mają szans na zatrudnienie, a wymogi stawiane młodym ludziom eliminują ich z powodu braku wystarczającego doświadczenia. O braku kultury organizacyjnej oraz niedopracowanym systemie zatrudniania w polskich firmach świadczy fakt, iż w przypadku wielu pracodawców głównym problemem jest wiek pracownika. Kosmetyczka z wieloletnim stażem i wiedzą z przyczyn czysto „technicznych” nie może mieć 20 lat mimo, że wygląda i czuje się świetnie. Tegoroczna absolwentka nie posiada umiejętności kobiety po 50-tce, bo nie jest w stanie spełnić tych wymogów. Koło absurdów się zamyka. Dojrzałe kosmetyczki mają wszystko czego potrzebują do wykonywania swojego zawodu. Oczywiście bez problemu pełnią rolę właścicielek salonów, bo z taką funkcją są bardzo często utożsamiane. Tak, jak w przypadku innych profesji, również i ta wymaga dobrego stanu zdrowia, na który wpływa szereg czynników związanych z charakterem pracy: praca „na nogach”, kontakt z wieloma substancjami, konieczność podnoszenia kwalifikacji i doszkalania się. Gdyby jednak szerzej rozpatrywać kwestię wieku i wykonywanego zawodu taką samą zależność można znaleźć w przypadku pielęgniarek, fryzjerek, ekspedientek, opiekunek czy fizjoterapeutek. To nie wiek wyznacza granice naszych możliwości.

Zatrudnianie pracowników po 50-tce przynosi wiele korzyści, z których mogą czerpać zarówno pracownicy, również ci bardzo młodzi, jak i pracodawcy. Doświadczenie, wiedza oraz opanowanie dojrzałych pracowników procentuje w połączeniu z zapałem i ambicjami młodej kadry pragnącej zdobywać nowe umiejętności. O sukcesie każdej firmy decyduje nie tylko świetny plan biznesowy i rzecze inwestorów, ale przede wszystkim zgrany zespół pracujący na dobre wyniki. Wiele amerykańskich koncernów, jak znany na całym świecie Johnson & Johnson, przywiązuje ogromną roli do społecznie odpowiedzialnego biznesu traktując pracowników jak ogromną wartość całej firmy. Nie metryka decyduje o możliwościach pracownika, a jego wiedza stanowiąca ogromny kapitał. Poszukując pracownika do salonu kosmetycznego warto przenieść dobre praktyki z zachodu na polski rynek pracy.