fbpx
19 Listopad, 2019
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy można wyleczyć trądzik podczas snu?

 

Naukowcy opracowali specjalną poduszkę, która w swym składzie zawiera substancje przeciwzapalne. Dermatolodzy, wynalazcy „cudownej „poduszki, są zdania, że jej działanie podczas snu jest rewolucją na skalę światową. Dwunastotygodniowe leczenie ma doprowadzić do całkowitej likwidacji stanu zapalnego.

Trądzik pospolity jest przewlekłym stanem zapalnym obejmującym gruczoły łojowe i torebki włosowe, wywołany w większości przypadków zaburzeniami ze strony układu hormonalnego. W wyniku nadmiernej produkcji sebum, nieprawidłowej keratynizacji mieszków włosowych oraz nadaktywności bakterii obecnych w mieszkach, dochodzi do powstania wykwitów trądzikowych. Zmiany trądzikowe są spowodowane wieloma czynnikami. Wśród nich jednym z najistotniejszych elementów jest dysproporcja w składzie łoju. Mianowicie, ważny jest stosunek procentowy tłuszczy wchodzących w skład sebum.

Warto przypomnieć, że łój, który tworzy na powierzchni naszej skóry płaszcz ochronny jest zbudowany z następujących substancji:

  • tłuszczy właściwych (43%),
  • kwasów tłuszczowych (10%),
  • wosków (25%),
  • cholesterolu (2,5%),
  • estrów cholesterolu (2,5%),
  • skwalenu.

Prawidłowy skład łoju warunkuje jego odpowiednią lepkość, gęstość i płynność, dzięki czemu z łatwością może być wyprowadzany na powierzchnię skóry i tworzyć warstwę ochronną.

Zaburzenia w procentowym udziale poszczególnych komponentów sebum mogą prowadzić do zmiany konsystencji i tym samym utrudnić jego wydostanie się na zewnątrz. Zalegające składniki tłuszczowe zlepiają korneocyty wyścielające wnętrze mieszka włosowego, co prowadzi do zablokowania ujścia mieszka włosowego masami rogowymi.

Taki mechanizm działa niczym bomba wielozapłonowa, jeden mechanizm uruchamia drugi, a ten z kolei pociąga za sobą konsekwencje następnego. W tym przypadku oddzielone od świata zewnętrznego wnętrze mieszka włosowego tworzy doskonałe warunki do życia dla bytujących w nim mikrorganizmów. Warunki beztlenowe, duża ilość pożywienia (tłuszcze), sprzyja intensywnemu namnażaniu się patogenów. Związku tłuszczowe rozkładane są do drażniących skórę – kwasów tłuszczowych, które z kolei stymulują podziały korneocytów.

Wszystkie omówione w skrócie procesy prowadzą do powstania zmian trądzikowych – grud, krost oraz zaskórników.

Pomimo obecności na rynku wielu preparatów przeznaczonych do walki z trądzikiem, pojawiające się wykwity u wielu osób stanowią poważny problem natury estetycznej i psychicznej.

Obserwując rynek kosmetyczny można zauważyć, że składniki o działaniu komedogennym są coraz rzadziej stosowane w wielu producentów. Przyczyną jest trądzik, który obecnie nie dotyczy już tylko skóry nastolatków.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest odpowiednia higiena skóry trądzikowej. Nierzadko, pomimo doskonale dobranych zabiegów oraz dopasowanej pielęgnacji kosmetycznej dla skóry trądzikowej, pacjenci nie zwracają uwagi na właściwe postępowanie ze skórą podczas snu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele niekorzystnych mikroorganizmów bytuje na pościeli. W trakcie snu, twarz przez całą noc ma kontakt z poduszką pełną bakterii, które mogą nasilić niekorzystne objawy trądzika. Dobrym rozwiązaniem mogła by się okazać codzienna zmiana pościeli, jednak nie każdy z pacjentów może na to sobie pozwolić.

Naukowcy wpadli na pomysł, że 8 godzinny kontakt skóry z pościelą można wykorzystać w walce z trądzikiem. W tym celu wykonano specjalną poduszkę, która w swym składzie zawiera substancje przeciwzapalne. Badacze twierdzą, że dwunastotygodniowe leczenie doprowadzi do całkowitej likwidacji stanu zapalnego.

Jeśli produkt okaże się skuteczny to pacjentom z objawami trądzika będzie można polecać zakup poduszki i….. długi sen.