fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy operacje plastyczne poprawiają samoocenę?

Wielu ludziom wydaje się, że operacja plastyczna to panaceum na wszystkie problemy z nieakceptowaniem własnego wyglądu. Niestety, dla wielu osób brak samoakceptacji jest dużo głębszym problemem, mającym podłoże psychologiczne.

Dysmorfofobia to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała. Bardzo często osoby dotknięte tym problemem poddają się licznym operacjom plastycznym w nadziei na szybką poprawę sytuacji.

Niestety, jak donoszą amerykańscy naukowcy z Rhode Island Hospital, nie jest to skuteczne rozwiązanie. Ingerencja chirurgiczna poprawia samoocenę tylko dwóch procent pacjentów cierpiących na dysmorfofobię. Na tym nie koniec złych wieści. Niektóre z obserwowanych, osób nabierały po przeprowadzanych zabiegach dodatkowych lęków związanych ze swoim wyglądem.

Współautorka badań, dr Katharine A. Phillips, uważa, że lekarze zajmujący się przeprowadzaniem zabiegów związanych z poprawianiem urody powinni być lepiej wyedukowani i wychwytywać takie przypadki.

– Wielu chirurgów nie zawsze ma świadomość, czy pacjent cierpi na dysmorfofobię lub nie widzi przeciwwskazań w dokonaniu zabiegu u takiego pacjenta. W 265 przebadanych operacjach plastycznych zaledwie 30 procent uważało, że to zaburzenie psychiczne jest zawsze przeciwwskazaniem do przeprowadzenia operacji ? ostrzega pani doktor.

Źródło: PAP Life