fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy pocieranie skóry może doprowadzić do trądziku?

Trądzik mechaniczny jest specyficzną formą trądziku, która powstaje na skutek tarcia. Występuje w postaci grudek lub krostek, które mogą rozwijać się w guzki i torbiele.

Ta forma trądziku występuje najczęściej u ludzi aktywnych fizycznie np: sportowców lub żołnierzy oraz osób z wrażliwą skórą, niezależnie czy miały wcześniej trądzik. Po tak ciężkim wysiłku jaki wykonują, ciało wydziela ciepło, a tarcie pomiędzy spoconą skórą a odzieżą wywołuje stan zapalny i pojawiają się krostki lub grudki. Odnotowano jednak również inne przyczyny powodujące trądzik mechaniczny, takie jak: zbyt długie opieranie się o oparcie krzesła lub leżenie na plecach na łóżku, pocieranie skóry u wewnętrznej strony ud, a nawet ciśnienie podczas noszenia protez.

“Głównymi przyczynami tworzenia się trądziku mechanicznego, poprzednio zgłaszanymi były czynniki zewnętrze, takie jak np: odzież. Natomiast niedawno zauważono, że występowanie tych zmian trądzikowych spowodowane jest również przez tarcie pomiędzy powierzchniami skórnymi”, mówi dermatolog Kalyani Marathe.

Pacjentka u której przeprowadzono ocenę trądziku na twarzy, skarżyła się również na zaskórniki występujące w okolicach ud, które pojawiały się latem, kiedy zakładała szorty lub sukienki. Pozwoliło to, aby jej wewnętrzne strony ud ocierały się o siebie.
Badanie wykazało, że pacjentka miała sporą ilość otwartych zaskórników na wewnętrznej stronie ud. Nie wystąpiło zapalenie, ból czy obrzęk.
Zalecano aby pacjentka nosiła tkaniny bawełniane, w szczególności kiedy jest gorąco i bardzo się poci. Została również ostrzeżona, że problem ten może być przewlekły.

Antybiotyki stosowane do leczenia trądziku pospolitego nie są tak samo skuteczne w leczeniu trądziku mechanicznego, dlatego na razie osobom u których on występuje zaleca się noszenie chłonnych, bawełnianych tkanin oraz częste ich zmienianie.

SC Beauty Magazine