fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Od najdawniejszych czasów ludzie dbali o wygląd zębów. W starożytności stosowano specjalne płyny oraz łodygi niektórych roślin do czyszczenia ich powierzchni. Współczesny  przemysł kosmetyczny dostarcza ogromnej ilości produktów przeznaczonych do mycia oraz wybielania zębów.

Coraz częściej na półce w drogerii można zauważyć preparaty, których głównym działaniem jest wybielanie szkliwa. Wielu z nas zastanawia się czy stosowanie kosmetyków wybielających powierzchnię zębów oddziałuje negatywnie na ich strukturę?

Najnowsze badania wskazują, że długotrwałe stosowanie preparatów wybielających wywiera szkodliwy wpływ na zęby.

Naukowcy twierdzą, że pod wpływem agresywnych środków ścierających na szkliwie zęba powstają mikrouszkodzenia niewidoczne gołym okiem. Z czasem jednak powierzchnia zęba jest bardziej narażona na atak drobnoustrojów zasiedlających jamę ustną.

Wielu zatem wybrało inne formy kosmetyczne przeznaczone do rozjaśniania powierzchni zębów. Lecz czy są to metody bezpieczne?

Otóż nie. Według badań opublikowanych w Journal of Dentistry preparaty kosmetyczne zawierające nadtlenek wodoru, wybielają zęby za pomocą wolnych rodników atakujących powierzchnię szkliwa, przez co tworzą się mikrouszkodzenia sprzyjające rozwojowi próchnicy.

Nierzadko w trakcie lub po wybielaniu zębów, pacjenci zgłaszają uczucie nadwrażliwości oraz bólu. Spożycie ciepłej kawy lub herbaty okazuje się niemożliwe przez kilka kolejnych tygodni.

Zatem nie warto narażać zębów na dodatkowe czynniki uszkadzające, gdyż może się okazać, że pięknymi zębami będziemy cieszyli się bardzo krótko.

Najlepszym rozwiązaniem na utrzymywanie pięknego uśmiechu jest płukanie jamy ustnej wodą po każdym spożyciu kawy lub herbaty oraz delikatne szczotkowanie zębów po posiłku.