fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czym jest poważne zapalenie skóry

SAM (od ang. severe dermatitis, multiple allergies, and metabolic wasting, czyli „poważne zapalenie skóry, współwystępujące z mnogimi alergiami i wyniszczeniem metabolicznym”) to nowa, rzadka choroba genetyczna, która niedawno została zidentyfikowana przez naukowców.

Czym jest spowodowana? Monozygotyczną – występującą w obu allelach – mutacją genu desmogleiny 1 (DSG1), która z kolei stanowi główny element składowy desmosomów – struktur łączących komórki na zasadzie zatrzasków.

Do czego może doprowadzić? Mutacje wywołujące SAM prowadzą do braku błonowej ekspresji DSG1, przez co zanika przywieranie między komórkami. W konsekwencji bariera skórna nie spełnia swoich funkcji oraz spada integralność naskórka. Na tym nie koniec, bowiem dodatkowo niedobór DSG1 wiąże się z nasiloną ekspresją genów kodujących cytokiny.

Ostatnie odkrycia zespołu z Northwestern Medicine i Uniwersytetu w Tel Awiwie potwierdziły, że defekt strukturalny komórek może przyczyniać się do rozwoju alergii skórnych i pokarmowych. Jak zapewnia prof. Kathleen Green, wcześniej opublikowane dane dotyczące SAM i ustalenia jej badaczy mogą doprowadzić do odkrycia dalszych powiązań  między defektami cząsteczek strukturalnych a mniej poważnymi alergiami, takimi jak na przykład atopowe zapalenie skóry.

Źródło: kopalniawiedzy.pl