fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czym są blizny i jak powstają?

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w procesie gojenia rany na skutek doznanego urazu: termicznego, mechanicznego bądź chemicznego. Skóra właściwa zostaje uszkodzona a powstały ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Blizna może być także powikłaniem po przebytej chorobie bądź stanie zapalnym skóry.

Proces powstawania blizny jest częścią innego procesu: gojenia rany. Etap ten przebiega w 3 etapach: fazy zapalnej, fazy proliferacyjnej oraz fazy dojrzewania.
W fazie pierwszej powstaje skrzep (rodzaj “opatrunku” rany), który chroni przed odwodnieniem i infekcją. Pod nowopowstałym strupem dochodzi do procesu gojenia się rany. Drugi etap to namnażanie się komórek, oczyszczanie się rany z obumarłych komórek, napływ fibroblastów, produkcja kolagenu (niezbędnego do regeneracji tkanki łącznej) i tworzenie ziarniny – tworzą się nowe naczynia krwionośne (w miejsce uszkodzonych) oraz tworzenie nowego nabłonka. Gdy poziom kolagenu ulega obniżeniu, zaczyna się ostatnia faza – przebudowy blizny. Po zakończeniu tego etapu blizna osiąga 80% wytrzymałości zdrowej skóry.
W przypadku zakłóceń któregokolwiek z etapów, ryzyko nieprawidłowego bliznowacenia (keloidów, przerostów) zwiększa się.

Blizny możemy podzielić ze względu na kilka kategorii: czas powstania, wygląd czy pochodzenie.

Ze względu na moment powstania blizny wyróżnić można blizny dojrzałe i niedojrzałe.
Blizna niedojrzała wyróżnia się zaróżowieniem, lekką wypukłością, może jej towarzyszyć uczucie świądu lub ściągnięcia. Blizna dojrzała natomiast to blizna jaśniejsza od naturalnego odcienia skóry, płaska, miękka i elastyczna. Może jej towarzyszyć uczucie ściągnięcia.

Podział ze względu na wygląd:

Blizna zanikowa (atroficzna) – leżą poniżej powierzchni skóry i przypominają wgłębienia. Najczęściej są to powikłania po przebytym trądziku lub ospy wietrznej, są skutkiem nieprawidłowości w gojeniu ran (wytwarza się zbyt mała ilość kolagenu). Rozstępy to również rodzaj blizn zanikowych, gdzie dochodzi do ubytków w tkance łącznej w wyniku nadmiernego rozciągnięcia się skóry.
Keloidy tzw. bliznowce to guzy z tkanki łącznej włóknistej rosnące już po zagojeniu się rany. Są wypukłe, obejmują obszar poza raną pierwotną. Często towarzyszy im uczucie świądu, a ich kolor jest sino-czerwony. Po wycięciu wykazują tendencję do nawrotów.

Blizny przerostowe (hipertroficzne) – twarde, zgrubiałe, czerwone, wynoszące się ponad poziom skóry blizny, które powstają w wyniku zaburzenia gojenia rany na skutek infekcji. Blizna taka nie wykracza poza granice rany, a także może z czasem zmniejszać się lub całkiem zanikać.

Ze wględu na pochodzenie możemy wyróżnić wiele rodzajów blizn:

Blizny pooperacyjne – powstają w wyniku operacji lub zabiegów chirurgicznych, w początkowej fazie są czerwone, wypukłe, może towarzyszyć im uczucie swędzenia. Niezwykle ważna przy tego rodzaju bliznach jest pielęgnacja – im wcześniej zaczniemy, tym szybciej wygląd uszkodzonej tkanki znacznie się poprawia.

Blizna po cesarskim cięciu – w przypadku pełnej prawidłowości w trakcie gojenia, blizna jest cienka, jasna. Uczucie ściągnięcia, przerosty i nierówności świadczą o zakłóceniach w trakcie gojenia się rany.

Blizny pooparzeniowe ogranicza się do brzegów oparzenia, jest wypukła, czerwona, proces gojenia może być długotrwały i wymagający. Tego typu blizny mogą wiązać się z uczuciem świądu a nawet bólu.

Leczenie blizn

Leczenie blizn bazuje głównie na ich zredukowaniu a także minimalizowaniu ich widoczności. Leczenie blizn to proces złożony, wieloetapowy, potrzebne jest stosowanie kilku metod, aby było ono skuteczne. Jest to również zależne od umiejscowienia blizny, jej dojrzałości oraz rodzaju.

Skutecznymi metodami w dziedzinie kosmetologii, które można stosować w leczeniu blizn są zabiegi krioterapii, mezoterapii, mikrodermabrazji, jednak największe rezultaty widać po zabiegach z użyciem karboksyterapii. Karboksyterapia przede wszystkim zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych do podawanego obszaru oraz poprawia mikrokrążenie i odnowę komórek. Pobudza syntezę kolagenu i elastyny, co powoduje większą elastyczność i sprężystość skóry. Zabiegi z użyciem karboksyterapii służą zmniejszeniu widoczności blizn, spłyceniu ich oraz rozjaśnieniu.

Katarzyna Pypno – SC Beauty Magazine