fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Depilacja laserowa – FAKTY I MITY

Rosnąca popularność zabiegu depilacji laserowej spowodowana coraz szerszym dostępem do klinik oferujących tego typu usługi oraz pozytywnymi opiniami wielu zadowolonych klientek doprowadziła również do popularyzacji wielu mitów i niepotwierdzonych informacji na ten temat. Niestety coraz trudniej nam przez to znaleźć wiarygodny opis samego zabiegu oraz jego rezultatów. Do gabinetów coraz częściej zgłaszają się klientki i klienci, którzy zostali „uzbrojeni” w szereg fałszywych, nie mających potwierdzenia w faktach informacji, budzących obawy, a nawet odstraszających i zniechęcających do skorzystania z tej metody pozbycia się zbędnego owłosienia na nogach, czy w okolicach bikini. Jaka jest rzeczywistość? Postanowiliśmy obalić kilka powszechnie krążących mitów na ten temat.

Depilacja laserowa jest bolesna

To najpopularniejszy mit związany z zabiegiem laserowego usuwania owłosienia. Ma on związek z początkami tej metody, kiedy to urządzenia były często pozbawione dodatkowych zabezpieczeń i udogodnień gwarantujących spokojny i komfortowy przebieg. Współcześnie, kliniki są wyposażone w sprzęt nowej generacji, który ma za zadanie minimalizować wszelkie negatywne odczucia, przez co możemy uznać powyższy pogląd za mit. Oczywiście, odczuwanie bólu jest subiektywne i z pewnością nie każdy, korzystający z dobrodziejstw metody laserowej, będzie miał taki sam odbiór, jednak nawet najbardziej wrażliwa skóra nie będzie tutaj dużą przeszkodą. Najnowsze lasery, takie jak np. Chromatica Platinum XL posiadają wbudowane systemy chłodzące, które obniżają temperaturę skóry i zapewniają przeprowadzenie wszystkich wizyt w sposób bezpieczny i możliwie najbardziej wygodny. Nie jest to jednak aż tak powszechnym standardem, dlatego przed zapisaniem się na zabieg warto dopytać specjalistę, z którego usług zamierzamy skorzystać, jakim sprzętem dysponuje a podczas wyboru sprawdźmy renomę poszczególnych miejsc.

Jeden zabieg wystarczy

Niestety nie jest to takie proste, gdyż ilość zabiegów zależy od wielu czynników, jednak niezależnie od nich ciężko będzie nam uzyskać długotrwały i satysfakcjonujący rezultat już po pierwszej wizycie. Oczywiście, każde kolejne spotkanie ze specjalistą będzie skutkowało coraz mniejszą ilością odrastających włosków, lecz aby całkowicie pozbyć się owłosienia należy zarezerwować sobie czas na 5-6 wizyt w odpowiednich odstępach czasowych. Dokładna ilość zależy od obszaru, jaki chcemy wydepilować, stopnia owłosienia, odcienia włosów oraz ich kondycji i powinna zostać uprzednio skonsultowana ze specjalistą. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg całkowitej depilacji jest też standard, jakiego używa laser wykorzystywany podczas zabiegu. Tutaj również warto sprawdzić uprzednio podstawowe informacje dotyczące urządzenia. Zdecydowanie dłużej zajmie nam bowiem osiągnięcie rezultatu z wykorzystaniem popularnych laserów IPL lub rubinowych, od tych działających z pomocą laserów długo-impulsowych Nd:YAG czy też operujących falą o długości 810nm, który jest wskazywany przez wielu ekspertów jako najskuteczniejszy z opcji dostępnych na rynku.

Depilacja laserowa jest droga

Do obalenia tego mitu będziemy musieli porównać koszty depilacji z wykorzystaniem lasera do metod postrzeganych jako klasyczne, czyli tych depilacji woskiem i pastą cukrową oraz domowych metod z wykorzystaniem maszynki. Jeżeli bowiem zdecydujemy się na komparację kosztów tych metod to owszem, jednorazowy koszt laserowego pozbywania się owłosienia może nas odstraszyć. Należy jednak przy tym pamiętać, iż jest to metoda trwała, raczej nie wymagająca dodatkowych zabiegów uzupełniających czy powtórzeń tak jak w przypadku salonowej depilacji woskiem czy regularnego depilowania się w domu. Dlatego też, po zestawieniu kilkuletnich kosztów wizyt w salonie, czy pieniędzy wydanych na jednorazowe maszynki, pianki, żele i inne specyfiki, cena zabiegu laserowego, która w zależności od obszaru, który chcemy poddać depilacji, może wahać się od 100 do 600 złotych za jedną wizytę nie wydaje się przesadnym wydatkiem. Nawet po zsumowaniu wydatków na całkowitą depilację laserową jest to kwota wielkości kilku procent tego, co wydajemy na „klasyczne” metody depilacji przez kilka lat. Czy nie warto zatem postawić na długotrwałą i ostatecznie tańszą metodę?

Depilacja laserowa wypala skórę

To kolejny mit, związany z nieznajomością samego procesu jaki zachodzi podczas depilacji laserowej. Polega on na tym wytwarzaniu przez laser specjalnej wiązki, która jest pochłaniana przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Odbiera ona energię przekazywaną przez laser po czym niszczona jest cała cebulka włosa wraz z jej korzeniami. Cały proces jest zatem bezpieczny dla naszej skóry i nie powinien powodować negatywnych konsekwencji. Oczywiście odpowiednio większą gwarancję powodzenia i zminimalizowanie nieprzewidzianych skutków zapewnimy sobie poprzez wybór kliniki o odpowiedniej marce i uznaniu na rynku. Warto odrzucić najtańsze propozycje i miejsca krytycznie opisywane na forach.

Pół roku bez opalenizny

Kto z nas nie lubi mieć pięknej, opalonej skóry? Czy zatem chęć skorzystania z uroków słonecznej pogody wyklucza możliwość skorzystania z depilacji laserowej aż na 6 miesięcy? Nie do końca. To prawda, że skorzystanie z solarium, samoopalaczy, czy zwykłego opalania się promieniami słonecznymi może zakłócić nam plany, jednak wystarczy tylko 4 tygodniowa przerwa przed rozpoczęciem zabiegów oraz podobny okres po skorzystaniu z depilacji, aby zapewnić sobie skuteczny, długotrwały efekt. Warto tutaj też wspomnieć o innym czynniku warunkującym powodzenie, czyli o grubości włoska. Z tego właśnie powodu zalecana jest rezygnacja z golenia, czy innych metod depilacji na kilka tygodni przed pierwszym zabiegiem i zachowanie naturalnego owłosienia.

Tylko blond włosy

Przeglądając fora internetowe oraz bogaty wybór artykułów na ten temat możemy się również spotkać z całkowicie fałszywą opinią, która najlepszą skuteczność metody laserowej wykazuje w przypadku włosków o jasnym kolorze. Trudno wskazać motywy, jakimi kierują się osoby o takich twierdzeniach, gdyż jak wskazują specjaliści sytuacja jest wręcz przeciwna. To właśnie ciemne odcienie są bogate w tak potrzebną do powodzenia całego procesu melaninę – ciemny pigment, który pochłania wiązkę lasera. Włoski blond, siwe czy rude ubogie w ten element mogą być problemem i nie gwarantują powodzenia całkowitej depilacji.

Depilacja laserowa jest na zawsze

Na koniec pozostawiliśmy powszechną opinię, która wyjątkowo nie jest kłamstwem. Odpowiednia ilość zabiegów, w przerwach, które były wcześniej skonsultowane ze specjalistą powinna nam zapewnić trwały, dożywotni efekt w przypadku nawet 90% depilowanych włosków. Oczywiście jest to też zależne od jakości samego zabiegu i urządzeń do niego wykorzystywanych, jednak z pewnością żadna inna z metod nie gwarantuje tak długotrwałych rezultatów i komfortu jaki wynika z trwałej depilacji. Przed podjęciem decyzji należy jedynie zapoznać się z przeciwwskazaniami takimi jak np. ciąża czy nowotwór.

SC Beauty Magazine