fbpx
10 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Depilacja laserowa- wybierz mądrze!

Depilacja laserowa to temat często poruszany w naszych rozmowach, czy wielu internetowych artykułach. Wyjątkowy wzrost popularności zainteresowania tym zagadnieniem możemy zaobserwować zwłaszcza w okolicy letnich miesięcy, kiedy to szykujemy się powszechnie do plażowania i publicznego pokazywania naszego ciała. Nic dziwnego, depilacja na stałe weszła do kanonu higieny osobistej i nie stanowi już tematu tabu, także wśród mężczyzn, którzy coraz śmielej interesują się rozwiązaniem tego problemu. Opalona sylwetka bez ani jednego włoska stała się wyznacznikiem piękna, a my depilacji kolejnych miejsc poświęcamy coraz to więcej czasu oraz przejawiamy zainteresowanie metodami długotrwałymi, a za taką jest postrzegane właśnie użycie lasera. O ile skuteczność i komfort wynikający z wyboru tej metody jest powszechnie znany, o tyle mnogość rozwiązań proponowanych na rynku potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagających klientów. Jaką klinikę zatem wybrać? Ile powinna kosztować profesjonalna depilacja laserowa? Czy jest to w pełni bezpieczny zabieg?

Na czym polega depilacja laserowa?

Sam zabieg polega na wykorzystaniu specjalnego lasera, którego wiązka jest pochłaniana przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Odbiera ona energię przekazywaną przez laser po czym niszczona jest cała cebulka włosa wraz z jej korzeniami. Działanie to trzeba powtórzyć ze względu na różne fazy wzrostu włosków. Laser pozwala na usunięcie tylko włosków znajdujących się w aktywnej fazie wzrostu (anagenie). Fazy wzrostu zmieniają się regularnie co kilka tygodni, dlatego jedna wizyta nie wystarczy, aby całkowicie wydepilować założony obszar skóry.

Podczas decyzji o wyborze kliniki medycyny estetycznej, która ma przeprowadzić zabieg, warto dopytać o urządzenie wykorzystywane podczas depilacji. Ich wybór jest pokaźny, a ze względu na różnice w specyfikacji efekt może nie być zadowalający. Popularne lasery IPL czy rubinowe ze względu na inną długość fal mogą zapewnić znacznie słabszą penetrację skóry, a co za tym idzie mniejszą absorbcję melatoniny i słabszy bądź krótkotrwały rezultat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest laser długo-impulsowy Nd:YAG (którego duża długość fal może jednak spowodować uszkodzenie głębszych naczyń krwionośnych) oraz laser operujący falą o długości 810nm, który gwarantuje najlepsze efekty i konieczność przeprowadzenia najmniejszej ilości zabiegów. Przykładem takiego urządzenia jest laser Chromatica Platinum XL charakteryzujący się bardzo niskim ryzykiem wystąpienia niepożądanych wyników oraz bólu podczas stosowania. Dodatkowo podczas całego zabiegu stosowany jest efekt chłodzenia powierzchni skóry do kilku stopni Celsjusza co zapewnia nam maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Przygotuj się właściwie

Choć depilacja laserowa jest dosyć prostym zabiegiem to należy się do niego odpowiednio przygotować. W tym celu najlepiej udać się odpowiednio wcześniej na konsultacje ze specjalistą, który będzie przeprowadzał zabieg, gdyż jego pełne powodzenie zależy od wielu czynników np. kondycji włosów czy ich koloru. Istnieją jednak uniwersalne zasady zapewniające spokojny przebieg depilacji bez nieprzewidzianych implikacji. Przede wszystkim zalecana jest rezygnacja z wszelkiej kuracji retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A, tak często stosowanymi przy schorzeniach skóry. Należy to zrobić możliwie najwcześniej, najlepiej na 6 miesięcy przed planowaną wizytą w klinice. Na miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać depilowania wybranego obszaru, a także opalania. Opalenizna nie jest w tym przypadku wskazana, dlatego możemy zostać poproszeni o odczekanie, aż jej efekty ustąpią. Na kilka tygodni przed należy odstawić również leki uwrażliwiające na światło oraz zioła o podobnym działaniu np. nagietek lub dziurawiec.

Czy depilacja laserowa jest dla każdego?

Z depilacji z wykorzystaniem lasera nie może skorzystać każdy. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej istnieje szereg przeciwskazań, które wykluczają stosowanie tej metody. Oprócz wspomnianej wcześniej opalenizny, niezależnie od tego czy została ona uzyskana w sposób naturalny, czy za pomocą samoopalaczy lub bronzerów, możliwość skorzystania z tej metody jest wykluczona w sytuacji, gdy przyjmujemy leki światłouczulające lub chorujemy na nowotwór. Nie zalecana jest również dla kobiet będących w ciąży i w przypadku infekcji na wybranym obszarze ciała. Drastycznie niską skuteczność uzyskamy natomiast w przypadku włosków siwych, blond i rudych, które są ubogie w melaninę – ciemny pigment ułatwiający laserową likwidację niepotrzebnego owłosienia. Znaczenie dla powodzenia całego zabiegu ma również grubość włoska.

Sam okres pozabiegowy także objęty jest restrykcjami. Po wyjściu z kliniki należy przez następne tygodnie unikać nadmiernego opalania skóry, gorących kąpieli czy, mogących podrażnić naszą skórę, wizyt na basenie lub w saunie. Po samym zabiegu możemy spodziewać się delikatnego zaczerwienienia i obrzęku, jednak skutki powinny ustąpić już po kilku-kilkunastu godzinach.

Trwałość oraz koszty

Osoby oczekujące trwałych i satysfakcjonujących efektów już po pierwszej wizycie będą zawiedzione. Dla stałego i zadowalającego rezultatu musimy zarezerwować czas na kilka wizyt w wybranej klinice, a z każdym kolejną ilość odrastających włosków będzie malała. Już pierwszy pobyt powinien pozwolić nam na ocenę, czy właściwie wybraliśmy. Ilość zabiegów różni się bowiem w zależności od jakości i typu urządzenia, którym dysponuje dany ośrodek, dlatego ważnym jest wybranie miejsca o odpowiedniej renomie i nowoczesnym sprzęcie. Warto na wstępie odrzucić najtańsze propozycje, korzystające często z przestarzałego lasera o słabej penetracji i gwarantującego krótkotrwały rezultat. Średni całkowity czas, jaki należy poświęcić na pozbycie się owłosienia w wybranej strefie naszego ciała, to 5-6 wizyt. Może pojawić się konieczność zabiegów przypominających, koniecznych do utrzymania właściwego efektu, lecz jest to rzadkością a efekt depilacji laserowej określany jest jako trwały.

Ceny zabiegów są zróżnicowane, gdyż zależy ona nie tylko od miejsca przeznaczonego do depilacji, ale również od miasta czy reputacji kliniki. Uśredniony koszt usunięcia zbędnego owłosienia pod pachami czy tzw. wąsika to przedział od 100 do 200 złotych za jedną wizytę. W przypadku depilacji nóg czy okolic bikini jest to już wydatek rzędu 300 – 600 złotych. Należy przy tym jednak pamiętać, iż jest to wydatek z gatunku jednorazowych, oszczędzających nam koszty krótkotrwałych „klasycznych” depilacji. Warto również poszukać atrakcyjnych pakietów promocyjnych, często w niższych cenach od oferty regularnej.

Opinie mówią same za siebie

Oczywiście, depilacja laserowa ma wiele zalet, które decydują o coraz większej popularności tej metody, jednak budzi ona wiele obaw potencjalnych zainteresowanych. Powszechnie uważa się bowiem, iż jest to zabieg wyjątkowo bolesny. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na ten zarzut, gdyż ból jest odczuciem subiektywnym, jednak dzięki postępowi technologicznemu specjaliści są już w stanie zapewnić komfortowy i bezpieczny przebieg procesu depilacji. Nowoczesne urządzenia, tak jak wspomniany wcześniej laser Chromatica, posiadają wbudowane systemy chłodzenia skóry, który minimalizuje negatywne odczucia i gwarantuje spokojny przebieg całej wizyty.
Potwierdzają to często opinie znalezione na internetowych forach i portalach, gdzie przeważa zadowolenie z trwałości i wygody związanej z depilacją laserową, a obawy o ból uznawane są za bezzasadne.

SC Beauty Magazine