fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Diagnostyka skóry Lampą Wooda

Lampa Wooda jest  przenośną lampą kwarcowa, w której dzięki zastosowaniu specjalnego czarnego filtra, (filtr Wooda zbudowany z krzemianu baru z dodatkiem 9% tlenku niklu, którego pasmo przepustowości wynosi od 320 do 400 nm z maksimum w 365 nm), emitowane jest długofalowe promieniowanie nadfioletowe.

Stosowana do szybkiej diagnostyki grzybicy skóry nieowłosionej (Microsporum), ogniska grzybicze w świetle tej lampy w warunkach zacienienia silnie fluoryzują. Emitowane promienie UV wywołują fluorescencję skóry. Diagnozę stawia się na podstawie barwy emitowanego w wyniku zjawiska fluorescencji światła. Obserwacji dokonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu, ze względu na słabą intensywność świecenia. W zależności od rodzaju cery oraz schorzeń występuje różnobarwne świecenie:

  • skóra normalna – w kolorze niebiesko-fioletowym,
  • skóra sucha, odwodniona – słaba fluorescensja
  • skóra zawierająca odpowiednią ilość wody – ciemnoniebieskie
  • skóra tłusta – prawie czarne
  • nadmierne rogowacenie skóry – białe.

Diagnoza oparta jest na zjawisku fluorescencji, które zachodzi pod wpływem światła z zakresu 340-400 nm. Ponieważ w ludzkiej skórze promieniowanie UV jest silnie pochłaniane przez melaninę znajdującą się zarówno w skórze właściwej, jak i w naskórku, fluorescencja tkanki obserwowana jest dzięki obecności kolagenu. Fluorescencja normalnej skóry jest bardzo słaba i jej spektrum może się zmieniać pod wpływem niektórych czynników, takich jak długotrwałe przebywanie na słońcu, prawdopodobnie z powodu zmian w elastynie. 

Możliwości diagnostyczne

Lampa Wooda znalazła zastosowanie głównie w dermatologii i kosmetologii, w diagnostyce różnych infekcji oraz zmian pigmentowych, jak również w diagnostyce fotodynamicznej i zaburzeniach metabolizmu porfiryn . 

Niektóre infekcje grzybicze można rozpoznać dzięki luminescencji związków chemicznych, np. pterydyn, wydzielanych przez chorobotwórcze grzyby. Można również sprawdzać skuteczność leczenia i monitorować jego przebieg. W przypadku zakażenia skóry grzybem Malassezia furfur wywołującego łupież pstry, chorobę często myloną z bielactwem, w badaniu lampą Wooda widoczne jest żółto-białe lub miedziano-pomarańczowe światło. Dodatkowo można wykryć erythrasmę (światło koralowo-czerwone) oraz infekcje spowodowane bakteriami Pseudomonas (luminescencja zielona), jak też zdiagnozować trądzik wywołany przez bakterie Propionibacterium acnes, dające czerwono-pomarańczową fluorescencję. Czasami można zaobserwować koralowo-czerwoną luminescencję w raku płaskonabłonkowym  lub niezłośliwych wrzodach nóg. 

Zmiany pigmentacyjne jest ciężko diagnozować szczególnie u osób z jasną karnacją. W przypadkach braku lub niedoboru melaniny, światło ultrafioletowe łatwiej przedostaje się w głąb skóry wywołując autofluorescencję kolagenu. Najostrzej widoczne są obrzeża zmian, co wynika z bardzo precyzyjnego oceniania różnic barw przez ludzkie oko. Zmiany hipopigmentacyjne lub depigmentacyjne dają jasną niebiesko-białą fluorescencję. 

Lampą Wooda można badać również chorych na czerniaka. Zanik barwnika może świadczyć o wystąpieniu przerzutów. 

Światło Wooda pomaga w diagnozowaniu zmian bielaczych, które u osób o jasnej karnacji mogą być słabo widoczne. Urządzenie jest pomocne w odróżnianiu bielactwa od chorób o podobnych objawach, w szczególności od łupieżu białego, łupieżu pstrego, trądu, czy pozapalnej hipopigmentacji. Rozmiar oraz dystrybucja zmian chorobowych obserwowane w świetle lampy mają znaczenie w podejmowaniu rodzaju terapii. W przypadku rozległych zmian rozważa się całkowitą depigmentację, natomiast osobom z niewielkimi odbarwieniami zaleca się terapię mającą na celu przywrócenie pigmentu w skórze. Dzięki lampie można również diagnozować krewnych osoby, u której stwierdzono bielactwo , w przypadku zaobserwowania zmian we fluorescencji skóry, próbować zapobiegać ujawnieniu się choroby. Na podstawie mniejszego stężenia melaniny lub obecności 6- i 7-biopteryny, można precyzyjnie określić miejsce ewentualnych ognisk bielaczych. Lampa w połączeniu z kamerą pomaga również w dokumentowaniu zmian oraz w monitorowaniu skuteczności leczenia, uwidaczniając odmieszkową repigmentację. Pomocna jest też w wykrywaniu leukodermy wywoływanej związkami chemicznymi lub związanej z czerniakiem. Może też pomóc w odróżnieniu znamion. Stosowana jest w diagnostyce dermatoz hiperpigmentacyjnych, takich jak melasma i pomaga w sprawdzaniu odpowiedzi na leczenie. Określa umiejscowienie melaniny w skórze, ale jedynie w przypadkach osób z jasną karnacją. Skóra o ciemnym zabarwieniu (fototypy V i VI) zbyt mocno pochłania światło UV, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy. 

W diagnostyce fotodynamicznej lampę Wooda wykorzystuje się do wykrywania nowotworów i stanów przednowotworowych. Na skórę pacjenta nanosi się 20% kwas alfa-aminolewulinowy (ALA) w maści pod opatrunkiem i pozostawia na 4-6 godzin. Substancja czynna (protoporphyrinogen IX) akumuluje się w tkance nowotworowej, a pod wpływem promieniowania z lampy Wooda emituje jasnoczerwone światło luminescencyjne. W ten sposób można wykryć zmiany chorobowe, takie jak rak płaskonabłonkowy, rak podstawnokomórkowy, rogowacenie słoneczne, choroba Bowena, czy choroba Pageta o lokalizacji pozasutkowej. Udoskonalenie tej nieinwazyjnej i użytecznej techniki umożliwi lekarzom znacznie szybsze wykrywanie nowotworów skóry.

Warunkami prawidłowego zastosowania lampy Wooda są następujące czynniki:

• badanie w bardzo ciemnym pomieszczeniu,
• ubiór osoby wykonującje badanie nie powinien odbijać promieniowania UV,
• odległość skóry od źródła światła powinna wynosić ok 10 – 15 cm,
• przed zabiegiem nie powinno się używać kosmetyków,
• nie używać miejscowych leków,
• nie myć skóry mydłem.

Grzybica owłosionej skóry głowy jest najczęstszą dermatofitozą wieku dziecięcego, rozpoznawaną między 2 a 10 rokiem życia. W zależności od czynnika etiologicznego dzieli się ją na:

1. grzybicę drobnozarodnikową wywołaną przez grzyby z rodzaju Microsporum,
2. grzybicę strzygącą wywołaną przez grzyby z rodzaju Trichophyton (może mieć postać powierzchniową lub głęboką).

Typowym obrazem klinicznym tej grupy schorzeń są tworzące wokół mieszków włosowych guzy ze skłonnością do rozmiękania, z których wydobywa się treść ropna. Guzy te zlewają się ze sobą tworząc pojedynczy, ostro odgraniczony, żywoczerwony wykwit z luźno osadzonymi, nieułamanymi włosami. W zależności od rodzaju dermatofitów, obraz kliniczny może się nieznacznie różnić, co wynika z odmiennych sposobów inwazji włosów przez te patogeny. W lampie Wooda obserwuje się fluorescencję na kolor zielonkawy lub seledynowy.

Grzybica woszczynowa jest odmianą grzybicy głowy, w rzadkich przypadkach występuje również na skórze gładkiej. Charakterystycznym wykwitem jest okrągła, szarawo żółta tarczka, która w środkowej części jest lekko wklęśnięta oraz silnie przylega do skóry. Włosy w obrębie zmian stają się szare, szorstkie, pokręcone, łatwo się łamią i tracą elastyczność. Z ognisk chorobowych wydobywa się nieprzyjemny zapach. Grzybica ta w odróżnieniu od grzybicy drobnozarodnikowej i strzygącej, powoduje rozległe blizny, a tym samym trwałe wyłysienie. W lampie Wooda obserwuje się fluorescencję na kolor matowozielony.

Łupież pstry jest schorzeniem wywołanym przez drożdżaki z gatunku Malassezia farfur.  Zmiany grzybicze są w postaci jasnobrązowych plam lub plamek z delikatnym złuszczaniem. Zmiany są zlokalizowane w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, na skórze klatki piersiowej, szyi oraz na kończynach górnych. W lampie Wooda obserwuje się fluorescencję na kolor ceglasty lub łososiowy, która jest dowana produkcją porfiryn przez maczugowce.

Łupież rumieniowy jest chorobą bakteryjną skóry, która jest wywoływana przez maczugowce Corynebacterium minutissimum. Na jej obraz kliniczny składają się złuszczające ogniska rumieniowe głównie w okolicy pachwin. Zmianom nie towarzyszy świąd. Lampa Wooda jest wykorzystywana w tym przypadku do różnicowania z grzybicą pachwin lub przestrzeni międzypalcowych, fluorescencja jest malinowa.

Należy podkreślić, że głównym kryterium upoważniającym do rozpoznania i leczenia grzybicy jest wyizolowanie i identyfikacja grzyba z materiału pochodzącego od pacjenta. Lampa Wooda niewątpliwie ma swój udział w procesie diagnostycznym – pomaga w łatwy i szybki sposób przybliżyć postawienie trafnego rozpoznania, a tym samym przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia.