fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dieta wegetariańska na problemy z nerkami

Nadmiar fosforu w diecie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla osób cierpiących na choroby nerek. Dieta wegetariańska, uboga w przyswajalną formę tego pierwiastka okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla chorych, ponieważ pozwala uniknąć powikłań w postaci chorób układu krążenia.

Lekarze diagnozujący choroby nerek zalecają swoim pacjentom stosowanie specjalnej diety. Zidentyfikowanie produktów, których należy unikać, w większości przypadków nie jest niestety prostą sprawą.

Mimo że lekarze niejednokrotnie zalecają pacjentom cierpiącym na przewlekłą chorobę nerek diety o niskiej zawartości fosforu, na wielu etykietach opakowań brakuje informacji o zawartości tego pierwiastka w produkcie – informuje serwis EurekAlert.

Naukowcy z Indiana University School of Medicine i Roudebush Veterans Affairs Medical Center postanowili sprawdzić, które pokarmy mają najkorzystniejszy wpływ na organizm osób cierpiących z powodu chorób nerek.

W badaniach prowadzonych pod kierownictwem Sharon Moe brały udział dwie grupy chorych. Pacjenci naprzemian stosowali dietę bogatą w produkty mięsne i wegetariańską. Okazało się, że osoby spożywające produkty wegetariańskie po zakończeniu badań miały dużo niższy poziom fosforu we krwi.

Chociaż produkty wegetariańskie charakteryzują się wysoką zawartością fosforu, naukowcy uważają, że zawarty w nich pierwiastek jest gorzej przyswajany przez organizm i co za tym idzie dużo bezpieczniejszy.

Źródło: PAP Life