fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dlaczego depresja psuje węch?

Powszechnie wiadomo, że depresja diametralnie zmienia postrzeganie świata przez cierpiące na nią osoby. Ostatnio okazało się, że taki stan rzeczy nie jest spowodowany wyłącznie złym samopoczuciem, ale również poważnymi zmianami zachodzącymi w mózgu.

Naukowcy z uniwersytetu w Dreźnie udowodnili, że osoby cierpiące na depresje mają znacznie zmniejszoną część mózgu odpowiadającą za odczuwanie zapachu. Do takich wniosków skłoniły ich badania, przeprowadzone na 21 osobach cierpiących na tą chorobę i takiej samej grupie ludzi zdrowych.

Pacjenci biorący udział w eksperymencie, wąchali podobny zapach w różnych wersjach intensywności. Ponadto, byli oni poddawani badaniom aktywności opuszki węchowej (obszaru mózgu odpowiadającego za przetwarzanie wrażeń węchowych) za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI).

Wyniki okazały się być zaskakujące. Nie dość, że osoby cierpiące na depresję gorzej odczuwały zapachy, to jeszcze zaobserwowano u nich 15% spadek wielkości opuszki nerwowej.

Naukowcy podejrzewają, że zmniejszenie obszaru mózgu odpowiadającego za węch, może być spowodowane zahamowaniem neurogenezy, co jest częstym zjawiskiem u ludzi cierpiących na depresję. W przyszłości obserwacja opuszki węchowej może doskonale sprawdzić się w roli wskaźnika postępów leczenia tej dolegliwości.

Źródło: Rynek Zdrowia