fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

Rozstępy to nieestetyczne zmiany głęboko umiejscowione w skórze. Przybierają kształt prążków o barwie czerwonej lub białej. Występują zazwyczaj na brzuchu, pośladkach oraz piersiach. Są efektem stanów fizjologicznych oraz chorobowych.

Rozstępami nazywamy ubytki, do jakich doszło w głębokich warstwach skóry. Podczas procesu starzenia się rozstępy bledną, przybierając biały bądź srebrzysty odcień. Im zmiany są starsze, tym trudniejsze jest ich zlikwidowanie.

Ważne! Problem rozstępów dotyka niemal 70% kobiet i około 40% mężczyzn.Rozstępy tworzą się w skutek procesu zerwania włókien elastycznych.

Włókna kolagenu oraz elastyny ulegają zerwaniu z kilku powodów.

  • W krótkim okresie czasu są narażone na zbyt duże rozciąganie, albo też są zbyt słabe. Dzieje się tak na skutek zbyt intensywnego rośnięcia, zbytniej rozbudowy mięśni podczas ćwiczeń, nadmiernego przybrania na wadze, ciąży.Na rozstępy wpływa sztywność skóry, która jest cechą dziedziczną.
  • Powstawaniu przypadłości sprzyjają zaburzenia hormonalne (przede wszystkim nadmierna produkcja kortyzolu, zwanego „hormonem stresu”).
  • W skutek złego odżywiania (dieta powinna być zbilansowana. Szczególnie ważna jest witamina C oraz żelazo. Osoby, które się odchudzają, powinny robić to racjonalnie. Zbyt drastyczne diety osłabiają skórę i staje się ona podatna na powstanie rozstępów. Zwłaszcza częste odchudzanie oraz stosowanie niskokalorycznych diet, skutkuje negatywnym wpływem na kondycję skóry).
  • Stany chorobowe (rozstępy powstałe w wyniku zmian patologicznych w organizmie, m.in. schorzeń endokrynnych, jak choroba Cushinga. W trakcie stosowania sterydoterapii, która trwa przez dłuższy czas – dochodzi do ścieńczenia naskórka oraz zahamowania syntezy kolagenu, a także degradacji już istniejących włókien kolagenowych. Długotrwałego niedożywienia).

Na pojawienie się rozstępów najbardziej narażone są kobiety młode, o jasnej karnacji. Ich skóra jest delikatniejsza i cieńsza. Ponadto zawiera w sobie mniej włókien kolagenowych, niż ma to miejsce w karnacji średniej bądź ciemnej.

SC Beauty Magazine