fbpx
03 Lipiec, 2020
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dlaczego trądzik pozostawia blizny?

Znaczna redukcja włókien elastycznych i włókien kolagenowych w połączeniu z zapaleniem została zaobserwowana podczas procesu powstawania blizn potrądzikowych. Proces ten wydaje się być modulowany przez sygnalizację TGF – ß1.

Podnosi to możliwość, że wczesny schemat leczenia silnie hamuje stan zapalny i sygnalizację TGF – ß1, aby pomóc odzyskać składniki macierzy zewnątrzkomórkowej i pozbyć się blizn.

Blizny potrądzikowe są głównym zmartwieniem dla pacjentów z trądzikiem, ale nie wpływają one na wszystkich pacjentów. Patogeneza blizn potrądzikowych jest niejasna i różni się od zwykłych blizn, dlatego naukowcy w Korei zbadali bardziej szczegółowo, jak wczesne zapalenie i zmiany histologiczne są zaangażowane w powstawanie blizn, jak i również szczególne cząsteczki kontrolujące proces. Porównali profile molekularne skóry i zmian trądzikowych u pacjentów, którzy są podatni na blizny i pacjentów, którzy nie są.

Biopsje skóry zostały pobranie pięć razy: normalne tkanki, grudki w 1 dniu po wystąpieniu, 3 niu i 7 dniu oraz tkanki dojrzałe.

“Nasze badania wykazały poważne zniszczenie kolagenu u pacjentów narażonych na blizny, w porównaniu do pacjentów bez blizn” mówi Dr. Suh.

Badanie wykazało również, że TGF – ß1 odgrywa ważną rolę jako modulator powstawania blizn na początku występowania zmian trądzikowych.

Podstawowym rozwiązaniem dla zanikania blizn potrądzikowych, powinno opierać się na zapobieganiu poprzez interwencję podczas wczesnego stadium trądziku.