fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dlaczego włosy wypadają?

Dwa nowe badania nad czynnikami powodującymi wypadanie i przerzedzenie włosów, sugerują, że może to mieć związek ze starzeniem się komórek macierzystych mieszków włosowych.

Hiroyuki Matsumura wraz z zespołem z Japonii i Holandii przeprowadził badania nad związkiem pomiędzy starzeniem i wypadaniem włosów, natomiast Li Wang oraz zespół z USA zbadał wzrost mieszków włosowych. Obie prace zostały opublikowane czasopiśmie AAAS Science.

Poprzez poznanie podstawowych zasad odnowy tkanek, naukowcy starają się zrozumieć co w tym procesie odgrywa bardziej dominującą rolę – swoiste zmiany w komórkach macierzystych czy czynniki środowiskowe, a wiedza ta może przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia wypadania włosów.

Jeśli główną przyczyną są zmiany wewnętrzne, użycie komórek macierzystych powinno być podstawą mającą na celu spowolnienie procesu starzenia się mieszków włosowych. Z kolei jeśli główną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, ważna będzie przebudowa obszaru niszy komórek macierzystych lub modyfikacja środowiska, jak twierdzą komentujący badania Mingxing Lei i Cheng-Ming Chuong.

Wiek wiąże się z utratą włosów

Oba badania koncentrowały się na komórkach macierzystych mieszków włosowych  (HFSCs), które generują torebki włosowe lub mieszki wytwarzające włos i utrzymujące jego wzrost. Zaskakujące jest to, że mają zdolność opierania się procesowi starzenia, co wykazały nawet doświadczenia przeprowadzone na myszach.

W pierwszym badaniu, aby lepiej zrozumieć rolę HFSCs w związanym ze starzeniem wypadaniu włosów, Matsumara i jego współpracownicy badali mieszki włosowe na mysim modelu z przyspieszoną utratą włosów.

18-sto miesięczna analiza skóry zwierząt, etap kiedy rozpoczęło się wypadanie włosów, wykazała zminiaturyzowanie i zmniejszenie liczby oraz grubości mieszków włosowych.

Badacze postawili hipotezę, że przyczyną mogą być zmiany w HFSCs produkujących mieszki, a dalsze badania w tym kluczowych genów zaangażowanych w utrzymanie HFSC, potwierdziły tą hipotezę.

Według naukowców akumulacja uszkodzeń DNA w komórkach macierzystych mieszków włosowych wydaje się być istotna w stymulacji ich zmian. Stwierdzono, że jeden z genów, COL17A1 jest szczególnie ważny w regulacji HFSCs, gdyż komórki macierzyste u zmodyfikowanych myszy, pozbawionych tego genu są eliminowane.

Wzrost mieszka włosowego

W drugim badaniu Wang wraz z kolegami zidentyfikowali czynnik transkrypcyjny, wykorzystywany przez komórki do zainicjowania wzrostu włosów.

Podczas cyklu wzrostu włosów, komórki macierzyste mieszków włosowych okresowo przechodzą przez fazę aktywnego wzrostu i spoczynku (telogen).

Zespół badawczy manipulując ekspresją genu Foxc1 na różnych etapach cyklu wzrostu włosa był w stanie ustalić, że ten czynnik transkrypcyjny promuje sygnalizację między dwoma głównymi mechanizmami kontrolującymi telogen – Nfatc1 i BMP.

Wyniki te sugerują, że znajdujące się w stanie spoczynku HFSCs potrafią wyczuć zmianę swojego stanu komórkowego i wykorzystać  przejściową aktywacje genu do utrzymania swojej tożsamości.

Razem, obie przedstawione prace dodają objętości badaniom otaczającym wzrost włosów.

 

Źródło: AAAS