fbpx
26 Styczeń, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zwiększone łaknienie, a cykl menstruacyjny

Złożony związek pomiędzy genami, hormonami i czynnikami społecznymi może prowadzić do zaburzeń odżywiania u kobiet. Kelly Klump z Michigan State University poczyniła postępy w rozszyfrowaniu jak te czynniki oddziałują.  

Nasze poprzednie badania były jednymi z pierwszych analizujących zmiany w ryzyku zaburzeń odżywiania wywołane cyklem miesiączkowym” jak mówi Klump. Odkryto, że zmiany w hormonach jajników napędzają wzrost obżarstwa i jedzenia emocjonalnego w czasie cyklu, co może być bardzo problematyczne dla kobiet, biorąc pod uwagę fakt, że cykl powtarza się co miesiąc.

Kelly Klump skoncentrowała się na tym, w jaki sposób i dlaczego występuje to zjawisko. Jak dyrygent symfonii, hormony jajników działają na geny w mózgu i ciele powodujące fizyczne zmiany w organizmie. Praca jako pierwsza wykazała, że hormony te mogą zmienić geny odpowiedzialne za objawy psychologiczne u kobiet, takie jak emocjonalne jedzenie.

Według Klump, poprzez  cykl miesiączkowy zmianie ulega nie tylko chęć podjadania związanego z naszymi emocjami, ale również stopień w jakim geny wpływają na wzorce żywieniowe. Ten wzrost  oddziaływania genów jest godny uwagi, ponieważ pojawia się w ciągu zaledwie kilku dni, a nie miesięcy czy lat.

Analizując tę samą próbkę w całym cyklu miesiączkowym wykazano, że wpływ genów na zachowanie objadania się był cztery razy wyższy w fazie wysokiego ryzyka miesiączki w porównaniu z niską fazą cyklu” jak twierdzi ekspert.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Psychological Medicine, opiera się na wcześniejszych badaniach Klump dotyczących oddziaływania genów na zaburzenia odżywiania. Jej laboratorium było pierwszym, które odkryło, że hormony jajnika związane są z  genetycznym ryzykiem zaburzeń psychicznych u kobiet. Dzięki tym informacjom, terapeuci mogą wskazać konkretne dni w ciągu cyklu pacjenta, gdzie ryzyko tych zachowań jest najwyższe, zapewniając tym samym bardziej ukierunkowane możliwości leczenia.

Te same rodzaje efektów genetycznych mogą występować w przypadku innych zaburzeń, które zdarzają się częściej u kobiet, takich jak depresja i niepokój.

Autorka badania twierdzi, że jeśli chodzi o rolę hormonów jajnikowych w genetycznym ryzyku  w chorobie psychicznej, może być ona wierzchołkiem góry lodowej.

 

Źródło: Michigan State University