fbpx
17 Luty, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

DNA matki wpływa na proces starzenia

Według badań, których wyniki opublikowano ostatnio w magazynie Nature, proces starzenia nie zależy tylko od czynników, na które jesteśmy wystawieni w ciągu życia, ale również od genów dziedziczonych od matki.

Badacze z Karolinska Institute oraz Max Planck Institute for Biology of Aging, twierdzą, że proces starzenia w znacznym stopniu uzależniony jest od mitochondriów – swoistej „elektrowni” każdej komórki.

Jak wyjaśnia jeden z badaczy, profesor Nils-Göran Larsson, mitochondria posiadają swoje własne DNA, które zmienia się bardziej niż DNA jądra komórkowego, co ma znaczący wpływ na proces starzenia. Liczne mutacje DNA w mitochondriach stopniowo blokują produkcję energii w komórkach.

Już wcześniej wiadomo było, że uszkodzenia mitochondrialnego DNA (mDNA) mogą nasilać się podczas naszego życia, jednak to teraz naukowcy odkryli, że takie wadliwe geny mogą być przekazywane przez matkę kolejnym pokoleniom przez co szybciej się starzejemy.

Badania zostały przeprowadzone na blisko spokrewnionych myszach i  okazało się, że przekazują one dalej zmutowane mitochondrialne DNA na linii zarodkowej.

Naukowcy jeszcze nie wiedzą czy można wpłynąć na uszkodzone geny poprzez odpowiedni styl życia, jednak podkreślają znaczenie antyoksydantów, która mają zdolność redukowania ilości toksyn w mitochondriach oraz regulowania ich funkcji. Badacze podkreślają, że prowadzone będą dalsze badania pod tym kątem. Chcą oni sprawdzić czy możliwe jest przedłużenie długości życia poprzez redukcję zmutowanych komórek w organizmie.

SC Beauty Magazine