fbpx
13 Luty, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dotacje unijne: brać czy nie?

Większość obecnych i przyszłych właścicieli gabinetów z trudem walczyła o pieniądze przyznawane z dotacji unijnych. okazuje się, że wymogi, które muszą spełniać firmy stanowią barierę nie do pokonania.

Starania o dotacje unijne wcale nie są takie proste, a lista przeszkód w staraniach o ich otrzymanie jest wyjątkowo długa.
Ponadto nie oszukujmy się, ale bez własnego wkładu nie mamy co marzyć o własnym gabinecie. Powodów, dla których wielu przedsiębiorców rezygnuje z ubiegania się o fundusze unijne jest dosyć dużo. Wśród nich dominują takie jak: niejasne kryteria przyznawania dotacji, niezrozumiałe założenia oraz trudności w dostosowaniu własnego projektu do unijnych priorytetów.
Ponadto w wielu przypadkach dotacje unijne są przyznawane na zasadzie refundacji, ale to oczywiście zależy od programu. W tym wypadku beneficjent musi dysponować sporą ilością gotówki.

Pomocne mogą okazać się firmy oferujące pomoc w przyznawaniu dotacji unijnych i sprawowaniu opieki nad całą operacją, a także szkolenia doszkalające.
Jak pisze Rzeczpospolita najwięcej problemów biurokratycznych jest z tzw. dotacjami na zatrudnienie pracowników. Urzędnicy „czepiają” się niemal wszystkiego, a największe trudności są podobno z dostarczaniem faktur.
Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Polskich informuje, że wszystkie przepisy są po to, aby Polacy mogli korzystać z dotacji w uczciwy i przejrzysty sposób.
Okazuje się, że większość obowiązków nakładanych na firmy nie ma nic wspólnego z realiami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Są one konsekwencją twórczości i nadgorliwości urzędniczej.
Z drugiej jednak strony gdyby przepisy były mniej restrykcyjne okazało by się, że pozyskiwane fundusze nie mają nic wspólnego z prowadzoną firmą.

Mimo wszystko marzenia o własnym gabinecie będą bardziej realne gdyż podjęto decyzje o upraszczaniu formalności, a ma się tym zająć eksperci z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

Źródło: Rzeczpospolita