fbpx
02 Czerwiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dr Dukan pozbawiony praw do wykonywania zawodu

Autor słynnej diety dr Pierre Dukan od 10 lipca 2013 roku nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza. Wszystkiemu winna afera z lekiem Mediator – donosi Daily Mail.

Francuska izba medyczna zakazując medykowi wykonywania dotychczasowych obowiązków ukarała go za przepisywanie pacjentom leku Mediator, który jak szacowano, mógł doprowadzić do śmierci nawet 1,8 tys. osób.

Na tym nie koniec kłopotów Dukana, ponieważ został on również skazany na zapłacenie odszkodowania w wysokości 5 tys. funtów byłemu pacjentowi. Osoba ta po zażyciu wspomnianego specyfiku przepisanego przez twórcę słynnej diety, do tej pory zmaga się z konsekwencjami jakimi są zaburzenia pracy serca. Izba medyczna orzekła, że lekarz zachował się głęboko nieprofesjonalnie, zalecając Mediator stosowany w terapii cukrzycy jako tabletkę odchudzającą. 

Wydaje się, że osoby, które choć raz w swoim życiu walczyły ze zbędnymi kilogramami musiały słyszeć o diecie Dukana. Warto przypomnieć sobie podstawowe wyznaczniki sposobu odżywiania zaproponowanego przez Francuza. Główną zasadą diety jest spożywanie produktów białkowych z jednoczesnym ograniczaniem węglowodanów oraz tłuszczy. Wielu specjalistów bardzo sceptycznie podchodzi do zaleceń proponowanych przez Dukana. Na łamach francuskiego dziennika Liberation Jean-Michele Cohen wyraził nawet opinię, że tego typu metody odchudzania mogą być odpowiedzialne za choroby układu krążenia oraz wzrost poziomu cholesterolu, a nawet raka piersi.

Mimo wielu krytycznych opinii książki 71-letniego dr Pierre’a Dukana sprzedano w 5 milionach egzemplarzy oraz przetłumaczono na kilkanaście języków.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Photograph: Ed Alcock/MYOP