fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Droższy firmowy samochód

Zmiany w prawie sięgające do kieszeni osób prowadzących gabinet nie ominą również firmowych samochodów. Zobaczmy jakie utrudnienia czekają na przedsiębiorców korzystających z firmowego auta.

Coraz bardziej popularna usługa dojazdu do klienta wymaga od wielu kosmetyczek i kosmetologów zainwestowanie w firmowe auto. Niestety od nowego roku nie można już odliczać pełnego podatku VAT od zakupu tzw. samochodu z kratką. Aktualna możliwa do odliczenia część kosztów to 60% wartości, pod warunkiem, że kwota nie przekracza 6 tys. złotych.

Druga zmiana dotyczy możliwości odliczania podatku od paliwa. Ten przepis na szczęście dotyczy pojazdów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Osoby prowadzące zwykłą gabinetową działalność nie powinny się nim martwić, chociaż takie regulacje mogą spowodować wzrost koszów transportu i co za tym idzie cen produktów.

– Przypuszczalnie spowoduje to wzrost cen produktów w całej gospodarce, jeśli żaden z przedsiębiorców w łańcuchu dostaw nie zdecyduje się na zmniejszenie własnych zysków. Od ceny paliwa uzależnione są na przykład usługi kurierskie i pocztowe – one z pewnością staną się droższe. W mniejszym stopniu może to wpłynąć także na ceny produktów spożywczych– mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP

Źródło: e-prawnik.pl