fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dużo jeść i nie tyć……

Wraz z nadejściem wiosny wielu naszych klientów rozpoczyna żmudne odchudzanie. Coraz częściej do codziennej diety wliczane są nie tylko suplementy lecz również leki ułatwiające odchudzanie. Być może dzięki nowemu odkryciu problem z nadwagą przestanie istnieć?

Modyfikacja genetyczna wystarczyła, aby mimo tłustej diety myszy nie tyły. Wszystko dzięki inaktywacji genu kodującego białko o nazwie FIH, które jest kluczowe w fizjologicznej odpowiedzi organizmu na niski poziom tlenu. Badacze mają nadzieję, że wyniki eksperymentu pomogą w walce z otyłościa u ludzi.

Początkowo naukowcy obawiali się skutków takiej ingerencji, gdyż FIH oddziałuje na funkcjonowanie szeregu genów. Podejrzewano, że zmodyfikowane genetycznie zwierzęta mogą zginąć jeszcze na poziomie embrionalnym, tymczasem myszy nie tylko przeżyły, ale też cieszyły się doskonałym zdrowiem – były mniejsze niż te poczęte naturalnie i miały szybszy od nich metabolizm.

Autorka badań Na Zhang podkreśla, że zmodyfikowane gryzonie cieszyły się doskonałym zdrowiem, pomimo tego, że pożywienie myszy składało się w 60% z tłuszczu.

Naukowcy mają nadzieję, że przebadany fragment DNA pomoże im w wynalezieniu skutecznego leku na otyłość.

Źródło: Rzeczpospolita