fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Dwa różne kwasy, dwa takie same efekty

Według najnowszych badań używane kwasy: AHA (alfa-hydroksykwasy) bądż BHA (beta-hydroksykwasy)są tak samo skuteczne w leczeniu zarówno łagodnych i ciężkich postaci trądzika.

Badania wykazały, że peelingi z użyciem BHA miały nieznacznie mniej efektów ubocznych, a rezulaty pojawiały się nieco po dłuższym czasie. Oba typy leczenia poskutkowały podobnie w redukowaniu uszkodzeń wywołanych przez trądzik pospolity, który dotyczy 85% wszystkich ludzi w przedziale wiekowym 12-24 lat.

Kwas glikolowy (AHA) oraz kwas salicylowy (BHA) są często używane do rozjaśnienia skóry, zmniejszenia bruzd, zmarszczek, przebarwień, trądzika. Peeling usuwa bardzo cienką warstwę skóry, co wpływa na pobudzenie wzrostu nowej, gładszej skóry. Obydwa rodzaje kwasów pochodzą od związków organicznych. Kwas AHA zawiera taki sam aktywny składnik, jaki został odkryty w trzcinie cukrowej, kwaśnym mleku oraz w soku pomidorowmym. BHA natomiast jest związany z salicyną, której pochodną można odnależć w np. w aspirynie.

Przeprowadzone badania obejmowały 20-u pacjentów objętych umiarkowaną i ciężką postacią trądzika twarzowego. Średni wiek pacjentów wynosił 24 lata, przy czym 13-u z nich było kobietami. U kazdego z pacjentów stosowano peeling chemiczny co dwa tygodnie w okresie sześciu tygodni. Badanie polegało na nakładaniu alfa-hydroksykwasu na jedną połówkę twarzy, a na drugą beta-hydroksykwasu. Osoby nakładające kwasy chemiczne oraz pacjenci nie byli poinformowani, który kwas jest nakładany na każdą część twarzy.

Badania wykazały, że oba typy peelingów chemicznych redukują zmiany trądzikowe w ciągu dwóch pierwszych tygodni. Po pierwszym okresie leczenia u 94 % pacjentów zaobserwowano poprawę zmian trądzikowych po obu stronach twarzy. W miesiąc później, przeprowadzono dodatkowe badania z zastosowanie kwasu beta-hydroksylowego.

Reasumując, obydwa rodzaje kwasów dały tak samo dobre wyniki leczenia oraz takie same efekty uboczne (głównie zaczerwienienie).