fbpx
22 Wrzesień, 2019
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Jeśli w jednym pokoju mieszkasz i pracujesz nie zapłacisz wyższego podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca, który zarejestrował działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu zapłaci podatek według niskiej stawki.

Dużo osób związanych z branżą kosmetyczną prowadzi biznes mobilny, ponieważ ostatnio modnym trendem stały się usługi kosmetyczek dojeżdżających do klientów. Nie mniej specjalistów zdecydowało się na otwarcie własnej działalności, by współpracować z kilkoma salonami, a nawet instytutami szkoleniowymi z sektora zdrowia i urody. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że wielu takich przedsiębiorców ma wątpliwości jak opodatkować taką nieruchomość, w której zarejestrowali swoją firmę.

Jak twierdzi dr Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku – „Samo zgłoszenie jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej mieszkania ani nawet wykonywanie w nim w pewnym zakresie czynności składających się na tę działalność nie oznacza, że mieszkanie należy opodatkować według najwyższych stawek podatku od nieruchomości”

Bardzo ważne wydaje się być rozstrzygnięcie, co się kryje pod stwierdzeniem „zajęcie na prowadzenie działalności”. Rafał Dowgier wyjaśnia: „Przez zajęcie należy rozumieć wykorzystanie na działalność gospodarczą z wyłączeniem innych funkcji”. Czyli nie możemy mówić o „zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej” jeżeli podatnik wykorzystuje jedynie część lokalu mieszkalnego na cele związane z prowadzeniem tej działalności, jednocześnie w nim mieszkając.

Dlatego sformułowanie „zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej” oznacza, że część mieszkalna budynku musi być przeznaczona do prowadzenia w niej działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych związanych z zamieszkiwaniem w budynku. Stąd zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym nie jest równoznaczne z utratą przez niego charakteru mieszkalnego oraz automatycznego uzyskania statusu lokalu użytkowego.

Jak dodaje radca prawny Ireneusz Krawczyk„Zatem opodatkowanie takiego lokalu podatkiem od nieruchomości powinno odbywać się według stawki właściwej dla lokali mieszkalnych, gdyż lokal taki jest tylko wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Jest z nią pośrednio związany”.

Źródło: gazetaprawna.pl