fbpx
23 Styczeń, 2020
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komórki tuczne przyczyniły się do uratowania ludzkości?

Na uniwersytecie w Kalifornii przeprowadzono badania, w których naukowcy odkryli, że komórki tuczne (ważna grupa komórek odpornościowych), są zwykle związane z alergiami, natomiast, pozwalają również organizmowi przetrwać bez jedzenia lub intensywne ćwiczenia.

Zazwyczaj znajdujące się w płucach i nosie komórki tuczne są najbardziej znane ze swojej roli podczas reakcji alergicznej organizmu. Podczas ataku alergicznego, komórki tuczne uwalniają substancję chemiczną zwaną histaminą do krwiobiegu, co powoduje kichanie, katar i inne objawy związane z alergią. Leki blokują irytujące konsekwencje aktywności komórek tucznych.

W nowym badaniu, przeprowadzonym przez Daniele Piomelli, naukowcy odkryli, że podczas stanu na czczo uwalniana jest histamina z grupy komórek tucznych w jelitach. uwolniona histamina wędruje z jelit do wątroby, gdzie powoduje powstawanie tłuszczu – pochodnych cząsteczki o nazwie oleoylethanolamide (OEA).
Do tej pory badacze uważali, że główną rolą OEA było blokowanie głodu. Nowe badanie wskazuje, że uwolnienie histaminy – formacji OEA w wątrobie stymuluje konwersję kwasów tłuszczowych uwolnionych z tłuszczu do ciał ketonu, które są niezbędne, gdyż utrzymują mózg i mięśnie aktywne podczas wysiłku fizycznego.

“Bez komórek tucznych, histaminy lub OEA, nie moglibyśmy przetrwać maratonu lub całodniowej wędrówki lub długiego okresu czasu bez jedzenia.” powiedziała Piomelli. “Fascynujące jest to, że komórka, która miała mieć negatywny wpływ na organizm podczas alergii, jest tą samą, która pomaga nam przetrwać.”

SC Beauty Magazine