fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Elastyczny czas pracy już od 23 sierpnia

Pod koniec tego miesiąca wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym można będzie wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy oraz stosować ruchomy czas pracy. 

Od 23 sierpnia firmy, które porozumieją się z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi, mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Co to oznacza? Że w czasie wzrostu zamówień podwładni popracują dłużej w określone dni, by potem zrekompensować sobie ten ponadwymiarowy wysiłek czasem wolnym. 

Nowa ustawa budzi wątpliwości związków zawodowych. Ich zdaniem nowe przepisy ograniczą sytuację, gdy pracownicy będą otrzymywać dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Ten powód to jedna z głównych przyczyn zapowiedzianych na wrzesień akcji protestacyjnych.

Teraz czas na kilka słów o ruchomym czasie pracy? Jak go rozumieć? Jako ustalenie rozkładów przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w rozmaitych dniach albo wskazywanie przedziału czasu, w którym zatrudniony powinien podjąć obowiązki. Oznacza to, że pracownik zyska możliwość decydowania o godzinie stawienia się w firmie. Istotne, by zmieścił się w wydziale czasowym ustalonym przez pracodawcę np. między godziną 7:00 a 10:00. Jeśli dwukrotnie rozpocznie pracę w tej samej dobie, firma nie będzie musiała mu płacić za nadgodziny.

Dla kogo takie rozwiązanie jest wygodne? Na pewno dla osób, które godzą obowiązki zawodowe z tymi wynikającymi z posiadania dzieci. Dzięki takiej opcji możliwe będzie dostosowanie czasu pracy do otwarcia przedszkoli czy żłobków.

Źródło: gazetaprawna.pl