fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Eliksir młodości odnaleziony?

W dobie fascynacji tematyką wampirów, pomysł na picie czy przetaczanie krwi, by uzyskać nieśmiertelność, wydaje się wyłącznie fikcją literacką. Jednak w Harwardzkim Instytucie Komórek Macierzystych w Bostonie doszło do epokowego odkrycia. W wyniku połączenia krwiobiegów dwóch myszy, komórki macierzyste krwi starszej z nich odmłodniały!

Komórki macierzyste krwi powstają przez całe życie. W organizmie starszej myszy, będzie ich więcej niż u młodszej, jednak mogą być one uszkodzone. Jak tłumaczy Amy Wagers, z bostońskiego zespołu badawczego, na łamach New Scientist: „ Powodem zwiększonej ilości komórek macierzystych, może być potrzeba zrekompensowania tych uszkodzeń”.

Komórki macierzyste krwi potrzebne są m.in. do prawidłowego odtwarzania tkanek, ponieważ posiadają specyficzną właściwość przekształcania się w każdy rodzaj komórek.

Według harwardzkich naukowców, zbyt duża ilość komórek szpikowych może prowadzić do licznych zapaleń, natomiast zbyt niska ilość komórek limfatycznych – do tworzenia nowotworów.

Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym połączyli krwioobiegi 2-miesięcznej i 21-miesięcznej myszy. Po dalszej obserwacji zwierząt stwierdzono, że w organizmie myszy starszej powstawało mniej komórek szpikowych, a więcej limfatycznych. Jej krew odmłodniała!

Przyczyny takiego zjawiska są jeszcze nieznane. Amy Wagers sugeruje, że krew młodszej myszy musiała posiadać jakiś składnik, który blokował starzenie się komórek starszej, np. poprzez interakcję z hormonem zwanym insulino-podobnym hormonem wzrostu – IGF-1. Tę hipotezę potwierdzają dalsze badania nad hamowaniem aktywności hormonu.

Proste przełożenie tego eksperymentu na organizm człowieka byłoby karkołomne, ponieważ czynnik IGF-1 jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost komórek mięśniowych i kostnych. Inhibitor mógłby też powodować nieodwracalne zmiany w innych organach.

Jednak odkrycie to daje naukowcom duże pole do popisu. W tej chwili trwają prace nad odkryciem konkretnego czynnika, który mógłby blokować sygnał chemiczny odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie aktywności IGF-1 wyłącznie w szpiku kostnym. Jeżeli badania się powiodą, być może będziemy w stanie bardziej precyzyjnie kierować śmiercią komórek, w tym tych, które starzeją się zbyt szybko, jak również nieśmiertelnych komórek nowotworowych.

Krwawe sceny rodem z serialu „Czysta Krew” na pewno nam nie grożą, ale wygląda na to, że eliksir młodości, każdy z nas nosi w sobie.

Źródło: PAP