fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Eliksir młodości- osocze bogatopłytkowe

Od wielu lat wykorzystuje się w medycynie leczenie naturalnym, pobranym od pacjenta, materiałem biologicznym.

W  terapiach i zabiegach medycznych nieocenionymi czynnikami poprawiającym stan pacjenta są też naturalne procesy fizjologiczne przebiegające w poszczególnych komórkach oraz tkankach. Ich wykorzystanie często jest bezpieczniejsze, a także skuteczniejsze niż terapie farmakologiczne. Dynamiczna rozwijająca się medycyna estetyczna też wykorzystuje te procesy, w szczególności do walki z oznakami starzenia się skóry.

Własne piękno

Innowacyjnym zabiegiem, który niedawno pojawił się, jest mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym. Wprowadzana substancja aktywna to autologiczna surowica krwi bogata w płytki (ang. platelet rich-plasma, PRP) pozyskiwana z krwi pacjenta. Po pobraniu małej ilości krwi (w taki sam sposób jak do badań) odwirowuje się ją za pomocą specjalistycznej aparatury. Do otrzymanego osocza dodawany jest roztwór wapnia w celu aktywacji komórek.

Uzyskany preparat jest bogatym źródłem czynników wzrostu uwalnianych z płytek krwi i leukocytów. Należą do nich m.in.  PDGF i FGF (stymulują wzrost naczyń krwionośnych i naskórkowanie), TGF (czynnik transformujący, kontroluje wzrost komórek), IGF (insulinopodobny czynnik wzrostu, jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem) , VEGF (bierze udział w angiogenezie). Przyczyniają się one wraz z fibryną, fibronektyną i witronektyną do intensywnej regeneracji skóry. Pobudzane zostają procesy namnażania komórek, tworzą się nowe sieci naczyń krwionośnych oraz nowe struktury kolagenu i elastyny.

Zabieg może obejmować okolice twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Autologiczny materiał  zostaje wprowadzony metoda mikronakłuć, czyli mezoterapią igłową. Nie jest to zabieg o dużej bolesności. Przed nakłuwaniem skóra jest znieczulana specjalnym preparatem, a używane igły należą do najcieńszych.

Co zyskujemy?

Terapia pozwala na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów: poprawy kolorytu skóry, wzrostu elastyczności, wygładzenia zmarszczek i poprawę ukrwienia danego obszaru. Komórki są lepiej odżywione, a ich liczniejsze podziały wpływają pozytywnie na gęstość skóry.

Wprowadzony preparat jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje uczuleń, gdyż jest pozyskiwany od danego pacjenta. Ma on w sobie ogromny potencjał w walce z oznakami starzenia.

Koncentrat PRP został również wykorzystany w innych dziedzinach. Stosuje się go m.in. w terapii urazów stawów oraz tkanek miękkich, w chirurgii plastycznej (ułatwia gojenie się ran), przeszczepów, w leczeniu stopy cukrzycowej, w korekcji blizn czy stymulacji wzrostu włosów.