fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Endermologia – koniec cellulitu

Czy zdarzyło ci się kiedyś poczuć coś podobnego do małych grudek znajdujących się pod Twoją skórą? A może zaczynasz obserwować zmianę barwy swojej skóry i jej zwiotczenie? Przyczyna może być tylko jedna. To cellulit.  Prawdziwa zmora większości kobiet na całym świecie. Z miesiąca na miesiąc coraz bardziej widoczny, coraz bardziej stresujący – zwłaszcza w obliczu zbliżającego się wypoczynku na plaży. Najczęściej pojawia się w okolicach pośladków i bioder. Potocznie nazywany pomarańczową skórką i będący powszechnym wrogiem kobiet walczących o młodą i jędrną skórę ciała. Skąd się bierze? Czy można mu zapobiec? Jak go zlikwidować? W poniższym artykule przyjrzymy się możliwościom. Zarówno tym domowym, jak i profesjonalnym metodom medycyny estetycznej.

Skąd bierze się cellulit?

Jako przyczynę powstawania cellulitu wskazuje się wiele zróżnicowanych czynników. Poczynając od braku ruchu, niewłaściwą dietę, papierosy czy wad postawy, jako przyczynę eksperci wskazują również nadmiar estrogenów przy niedoborze progesteronu oraz predyspozycje genetyczne. Są to tkanki tłuszczowe rozprzestrzenione w chaotyczny sposób, w których, oprócz tłuszczu następuje gromadzenie wody oraz produktów przemiany materii. Według niektórych teorii jest to sposób organizmu na gromadzenie tłuszczu mającego służyć do karmienia w trakcie ciąży oraz późniejszego macierzyństwa, dlatego zauważamy powstawanie tego zmian w okresie późnego dojrzewania, a szczególnie po przebytej ciąży. Z racji, iż to żeński hormon – estrogen – jest wskazywany jako główny winowajca całego procesu, nie spotkamy się z tym zjawiskiem u mężczyzn, co często dodatkowo potęguje stres i zaniepokojenie przy każdym spojrzeniu w lustro.

Samo powstawanie cellulitu dzielimy na 3 zasadnicze fazy:

  1. W pierwszej fazie gromadzenie się zbędnego tłuszczu jest widoczne jedynie po ściśnięciu fałdy skóry palcami np. na udach. Jest to najlepsza faza na rozpoczęcie działań zwalczających niekorzystne procesy zachodzące pod skórą.
  2. Druga faza to początek pomarańczowych odbarwień, a same zmiany zaczynają być widoczne bez dodatkowych działań w postaci ściskania podczas np. siedzenia w fotelu lub na krześle
  3. Trzecia, ostatnia faza cellulitu to moment, w który jest on widoczny nawet w pozycji stojącej, a odbarwienia i zwłóknienie jest wyraźnie zauważalne. Nie jest to jednak czas, w którym jest już za późno na jakiekolwiek działania.

Profilaktyka

Jak zapobiegać cellulitowi? Najprostsze metody są najlepsze. Przede wszystkim ruch. Siedzący tryb pracy oraz wieczny pośpiech w jakim współcześnie żyjemy bardzo sprzyjają powstawaniu pomarańczowej skórki. Nie można jednak zapominać o sobie, dlatego warto w ciągu tygodnia znaleźć czas na systematyczny trening przynajmniej co drugi dzień Regularne ruszanie się usprawni krążenie krwi i pozwolą na redukcję nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Wybierz ćwiczenia aerobowe lub pływanie czy też jazdę na rowerze. Lepiej poczuje się zarówno Twoja skóra jak i umysł. Aktywny wypoczynek może sprawić frajdę, zwłaszcza gdy uda Ci się połączyć go ze spotkaniami towarzyskimi.

Kolejnym skutecznym działaniem profilaktycznym może być hartowanie skóry poprzez zmianę strumienia wody podczas kąpieli lub prysznica. Wybieraj naprzemiennie zimną i ciepłą, a na koniec zostaw sobie najchłodniejszy strumień. Skuteczne mogą się też okazać wszelkie masaże oraz kosmetyki detoksujące i usuwające wodę z organizmu. Pamiętaj także o odpowiedniej diecie ubogiej w sód i sól.

Jak pozbyć się cellulitu?

Co jednak, kiedy pomarańczowa skórka jest już w drugiej, a nawet w trzeciej fazie? Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i nowoczesne metody stosowane w klinikach przez branżowych specjalistów. To właśnie od ich pomocy należy zacząć prawidłową terapię. Dzięki konsultacji dowiemy się, która metoda w naszym przypadku będzie najskuteczniejsza, a także otrzymamy informacje o działaniach wspierających, gwarantujących szybszy i trwalszy efekt.

Uznaną metodą jest szeroko pojęta mezoterapia. Polega ona na podaniu podskórnym substancji aktywnych w miejsca objęte danym problemem estetycznym. Wyróżniamy tutaj mezoterapię igłową oraz frakcyjną, a różnica polega na sposobie podania substancji. O ile bowiem mezoterapia igłowa polega na użyciu w tym celu cienkiej igły, tak podczas zabiegu mezoterapii frakcyjnej wykorzystywana jest specjalna głowica, tworząca nawet 500 000 kanalików sięgających aż do skóry właściwej, co pozwala na większe przenikanie substancji aktywnych. Bez względu na metodę oba zabiegi są przeprowadzane z wykorzystaniem znieczulenia oraz w pełnej sterylności co zapewnia pełny komfort i bezpieczeństwo.

Endermologia

Za jedną z najbardziej skutecznych metod w walce z niechcianym cellulitem eksperci uważają endermologię, czyli technikę polegającą na masowaniu skóry specjalną głowicą z dwiema masującymi rolkami. Oprócz działania antycellulitowego charakteryzuje się właściwościami modelującymi i wyszczuplającymi. Skóra po zabiegu jest wygładzona i ujędrniona, a mięśnie znajdujące się pod obszarem terapii rozluźnione. Dodatkowo można wykorzystywać ją w terapii przeciwobrzękowej, a także jako sposób na poprawienie krążenia. Endermologia jest delikatną, wymagającą dla pełnych efektów wielu powtórzeń, jednak bardzo skuteczną terapią antycellulitową i wyszczuplającą. Pierwsze rezultaty możecie zobaczyć już po pierwszych trzech zabiegach.  Zabiegi wykonywane są średnio 2-3 razy w ciągu tygodnia. Bardzo istotnym elementem endermologii jest doskonały drenaż limfatyczny, dzięki czemu może być ona wykonywana po innych zabiegach działających na cellulit.

Cellulit często prowadzi do utraty pewności siebie względem pokazywania swojego ciała, a nawet głębokich kompleksów, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, a jeżeli już doszło do powstania tego typu zmian podskórnych to zalecane jest szybkie skorzystanie z jednego z zabiegów redukujących pomarańczową skórkę. Szeroki wybór metod oraz klinik dostępnych na rynku pozwala na skuteczną walkę w każdym przypadku, nawet przy stosunkowo niskim budżecie oraz w sytuacji, gdy ilość wolnego czasu w tygodniu jest znacznie ograniczona. Jednocześnie nie należy opierać swoich działań jedynie na medycynie estetycznej, a wspierać wysiłki specjalistów poprzez własne działania takie jak pływanie, czy inne przykłady aktywności ruchowej. Warto się podjąć tej walki nie tylko ze względu na swój wygląd fizyczny, ale także dla swojego zdrowia psychicznego i kondycji skóry.

SC Beauty Magazine