fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Enzym winowajcą otyłości

Niektóre warianty genu o nazwie PCSK1 predysponują Europejczyków do powszechnie występujących form otyłości – informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma „Nature Genetics”.

Najpowszechniej występujące rodzaje otyłości są skutkiem działania wielu genów, z których każdy przyczynia się po trochu do naszej skłonności do tycia, tłumaczą specjaliści.

Mutacje w obrębie genu o nazwie PCSK1 były dotychczas wiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia jednej z bardzo rzadkich form otyłości, związanej tylko z tym jednym genem. PCSK1 koduje enzym, który przekształca nieaktywną formę hormonu regulującego nasz metabolizm energetyczny w postać aktywną. Philippe Froguel wraz z zespołem z Imperial College London zbadał czy częściej występujące warianty tego genu przyczyniają się do bardziej popularnych i złożonych typów otyłości związanych z aktywnością różnych innych genów.

Naukowcy odkryli, że trzy warianty PCSK1, które zmieniają sekwencję kodowanego przez ten gen białka są obecne głównie u otyłych Europejczyków. Zwiększają również ryzyko wystąpienia otyłości dziecięcej.

Autorzy pracy podkreślają konieczność zbadania specyficznych substratów dla enzymu PCSK1, dzięki czemu będzie można lepiej kontrolować masę ciała, nawet pomimo posiadania pechowych wariantów kodującego go genu.

 

źródło: PAP