fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Estradiol nie stymuluje produkcji kolagenu w skórze uszkodzonej promieniowaniem UV

Według najnowszych badań naukowców z Michigan estradiol może indukować syntezę kolagenu lecz tylko w skórze nie poddanej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Naukowcy odkryli, że aplikowany estradiol na skórę zniszczoną promieniowaniem UV tylko w niewielkim stopniu pobudza syntezę kolagenu

Spadek ilości kolagenu w skórze jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry przez co większość składników anti-age ma za zadanie pobudzić jego syntezę.

Badania z ubiegłych lat dostarczyły ogromnej ilości wiedzy na temat wpływu estrogenów na wzrost syntezy kolagenu, a tym samym na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Nowe badania sugerują, że istnieje znacząca różnica pomiędzy efektem działania estrogenów w skórze chronionej przed promieniowaniem słonecznym i skórze narażonej na fotostarzenie.

Naukowcy pod kierownictwem Dr Gary Fisher z University of Michigan School’s Department of Dermatology odkryli, że aplikowany estradiol na skórę zniszczoną promieniowaniem UV tylko w niewielkim stopniu pobudza syntezę kolagenu

Dr Laure Rittiéwraz z kolegami z University of Michigan Medical School przebadała 70 zdrowych ochotników (40 kobiet w okresie pomenopauzalnymi i 30 mężczyzn, średnia wieku uczestników wynosiła 75 lat) z objawami fotostarzenia skóry. Przez dwa tygodnie trzy razy dziennie stosowano u nich estradiol na skórę chronioną przed słońcem (okolice bioder) i wystawioną na promieniowanie UV na przedramionach. Po zakończeniu doświadczenia z każdego miejsca, gdzie nakładano estradiol pobrano 4 milimetrowe wycinki skóry. Ponadto uczestnicy nakładali estradiol w postaci kremu nawilżającego na twarz, dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a 24 godziny przed i po ostatnim zastosowaniu pobierano im 2 milimetrowy wycinek skóry.

Po dwóch tygodniach stosowania estradiolu na skórę zabezpieczoną przed słońcem stwierdzono zwiększenie ilości kolagenu oraz prokolagenu I i III u kobiet i w mniejszym stopniu również u mężczyzn.

Naukowcy wywnioskowali, że w skórze uszkodzonej promieniowaniem UV brakuje czynnika wpływającego na pobudzenieindukowanej estradiolemsyntezy kolagenu.

„Zaskoczył nas fakt, że po dwóch tygodniach stosowania estradiolu nie zaobserwowano zmian w ilości kolagenu w skórze narażonej na fotostarzenie ? na ramionach i twarzy, pomimo takiej samej ekspresji receptorów dla estrogenów (białek wiążących estradiol) w skórze starzejącej się naturalnie i pod wpływem słońca” ? piszą autorzy badań.

„Nasze odkrycie sugeruje, że spadek poziomu estrogenów związany z menopauzą ma związek ze zmniejszeniem produkcji kolagenu w skórze chronionej przed słońcem” ? tłumaczą badacze. ? „Ponieważ w rejonach skóry poddawanych długotrwałemu działaniu słońca fotostarzenie pokrywa się w czasie ze starzeniem naturalnym, nasze wyniki wskazują że długotrwałe działanie promieni UV prowadzi do zmian, które uniemożliwiają pobudzenie produkcji kolagenu w tych rejonach skóry starczej przez powierzchniowe stosowanie estradiolu”.

Źródło: PAP