fbpx
10 Lipiec, 2020
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Fotoepilacja

Podstawową zasadą działania fotoepilacji, zarówno lasera jak i IPL jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Polega ono na tym, że w czasie wykonywania zabiegu fotoepilacji światło lasera lub IPL przenika przez skórę i jest absorbowane przez melaninę, czyli barwnik włosa lub hemoglobinę – barwnik krwi.

Energia świetlna jest pochłaniana przez melaninę lub hemoglobinę i zamieniana na energię cieplną. Ta z kolei powoduje zniszczenie opuszki włosa i blokadę naczyń krwionośnych odżywiających macierz włosa, prowadząc do obumarcia. Dzięki temu po zabiegu następuje usunięcie włosa oraz zablokowanie procesu formowania się nowego mieszka włosowego.

Podczas zabiegu usuwania owłosienia laserem bardzo ważną rolę odgrywa cykl wzrostu włosa, który przebiega w następujący sposób:

  • Faza wzrostu czyli anagen – w tej fazie włos osiąga swoją pełną długość, cebulka jest otwarta. Jest to najlepsza faza na wykonanie zabiegu fooepilacji. Odżywanie w tej fazie odbywa sie przez brodawkę połączoną z krwioobiegiem;
  • Faza przejściowa czyli catagen– w tej fazie włos jest uwalniany z brodawki i przesuwa do góry oraz następuje zatrzymanie procesów rozrodczych zachodzących  we włosie;
  • Faza spoczynku czyli telogen – w tej fazie włos początkowo jest odżywiany z mieszka, potem stopniowo martwieje i wypada. Czas trwania tej fazy to od 3 do 8 tygodni. Zabieg wykonany w tym czasie jest nieskuteczny, ponieważ nie wszystkie włosy rosną jednocześnie na określonym obszarze ciała.

 

Usuwanie owłosienia nie jest zabiegiem jednorazowym i trzeba go kilkakrotnie powtórzyć. Mamy tu na myśli 8 -12 zabiegów. Ważne jest to, żeby wykonywać go w fazie wzrostu (anagenu), gdyż tylko takie włosy są ciągle połączone z macierzą mieszka włosowego oraz brodawką i wyłącznie takie włosy zostaną całkowicie usunięte. Po jednorazowym zabiegu można usunąć do 30 procent włosów, dlatego należy przeprowadzić serię zabiegów w odstępie czasowym 4 tygodnie. Wydłużenie lub skrócenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt.

Ważna jest także barwa włosa, najlepsze efekty uzyskuje się przy ciemniejszym owłosieniu, ponieważ energia lasera dociera do cebulki włosa poprzez melaninę zawartą we włosie. Przy bardzo jasnym owłosieniu, efekt depilacji laserowej będzie mniej skuteczny, a włosy siwe, czyli zupełnie pozbawione barwnika, nie można usunąć laserem tylko E-light-em. Oprócz koloru owłosienie, istotną rzeczą jest również fototyp skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się na jasnej skórze, gdyż możemy stosować  większą energię lasera. Natomiast na ciemnej skórze, ze względu na to, że zawiera dużą ilość melaniny, nie można stosować dużych energii podczas fotoepilacji, gdyż istnieje ryzyko poparzenia skóry.