fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Fototerpia skuteczna dla jasnej oraz dla ciemnej skóry

Naukowcy z Southwestern Medical Center twierdzą, że terapia UV daje takie same korzyści pacjentom o ciemnej skórze jak i o jasnej karnacji.

Światłolecznictwo z wykorzystaniem promieniowania UV jest wykorzystywane do leczenia powszechnych schorzeń skóry takich jak łuszczyca czy trądzik oraz zmniejszenia objawów twardziny.

Dotychczasowe obserwacje kliniczne wskazywały, że światłoterapia nie przynosi wiele korzystnych efektów dla ciemnej skóry, jednak nowe dane sugerują, że promieniowanie UVA1 korzystnie na nią oddziaływuje – twierdzi Dr Heidi Jacobe , docent dermatologii przy UT Southwestern i autor czerwcowego artykułu wydanego w British Journal of Dermatology.

– Fototerapia zawierająca promieniowanie UVA1 stanowi nadzieję dla pacjentów o ciemnej skórze – dodał Dr Jacobe.

Naukowcy przeanalizowali 101 przypadków leczonych fototerapią 3 razy w ciągu 2007 roku. Podczas badań branoc pod uwagę typ skóry oraz rodzaj schorzenia.

U większości leczonych pacjentów została zdiagnozowana twardzina. Choroba ta często wywołuje przebarwienia pogrubionej skóry, zazwyczaj na czerwony bądź fioletowy kolor. Jest to twałe przebarwienie początkowo przypominające stłuczenie tkanki.

Dr Jacobe okazał się pionierem w eksperymencie, w którym zastosowano konkretną wiązkę UVA1 dla niektórych pacjentów. Klasyczne sposoby leczenia opierają się na zastosowaniu kortykosteroidów, immunosupresji oraz leków przeciwmalarycznych.