fbpx
17 Luty, 2020
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Fryzjerzy i kosmetolodzy objęci obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej

Do 31 grudnia 2014 r. obowiązującym jest Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 1 stycznia 2015 r.  zastąpią je nowe przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 7 listopada 2014 r., w myśl których salony fryzjerskie, kosmetologiczne i kosmetyczne będą musiały nabyć kasę fiskalną. 

Nowe przepisy – koniec limitu obrotów

Do 31 grudnia 2014 r. obowiązującym jest Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 1 stycznia 2015 r.  zastąpią je nowe przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 7 listopada 2014 r., w myśl których salony fryzjerskie, kosmetologiczne i kosmetyczne będą musiały nabyć kasę fiskalną.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 4 listopada, od 2015 roku m.in. kosmetolodzy i fryzjerzy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego, które związane jest z kwotą rocznego obrotu z działalności wykonywanej na rzecz rolników ryczałtowych oraz osób fizycznych, nie będących przedsiębiorcami, wynoszącą 20 000 zł – stwierdza Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych, Marcin Ciechowicz.

Okres dostosowawczy

Niezwykle ważną informacją, zarówno dla kontynuujących jak i rozpoczynających działalność przedsiębiorców, jest fakt ustanowienia w Rozporządzeniu okresu dostosowawczego. Salony, które przed wejściem w życie nowych przepisów obsługiwały klientów indywidualnych, nie przekroczyły limitu 20 000 zł rocznego limitu obrotów obligującego do zakupu kasy i będą kontynuowały tę działalność po 1 stycznia 2015, mają obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie najpóźniej 1 marca 2015 r. Kosmetolodzy i fryzjerzy, którzy rozpoczną świadczenie usług po nowym roku, mają ponad dwa miesiące na to, by nabyć kasę rejestrującą.

Marcin Ciechowicz tłumaczy, jak w praktyce stosuje się ten przepis – Jeśli salon kosmetyczny pierwszy raz obsłuży klienta indywidualnego w kwietniu 2015, urządzenie rejestrujące sprzedaż powinien zakupić najpóźniej 1 lipca 2015. W tym przypadku stosuje się przepis, w myśl którego podatnik musi rozpocząć wydawanie paragonów fiskalnych po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym wykonano usługę na rzecz osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego.

Zmiany nie tylko względem fryzjerów i kosmetologów

Poza usługami fryzjerskimi, kosmetycznymi i kosmetologicznymi, Ministerstwo Finansów wymienia w Rozporządzeniu szereg innych czynności zawsze rodzących obowiązek ich zaewidencjonowania na kasie rejestrującej – o ile oczywiście jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na liście tej wyszczególniono także prawników, doradców podatkowych, usługi w zakresie mechaniki pojazdowej, włącznie z wulkanizacją, medyczne i dentystyczne. Podtrzymano również czynności do tej pory wyłączone ze zwolnień, a zatem sprzedaż alkoholu, papierosów, biżuterii, paliwa, czy nośników pamięci.

Dlaczego nie warto czekać z zakupem kasy do ostatniego momentu?

Branża fiskalna wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę kwoty limitu zwolnienia podmiotowego tak wielu podatników musiało nabyć kasę, że u producentów wręcz ich zabrakło – wspomina Marcin Ciechowicz. W myśl zasady „przezorny, zawsze ubezpieczony” warto więc nabyć urządzenie wcześniej. Ale to tylko jeden z powodów. Zanim bowiem przedsiębiorca wyda jakikolwiek paragon należy najpierw zgłosić liczbę kas i miejsca ich użytkowania do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, dokonać fiskalizacji, a następnie rejestracji kasy w US. Zdarza się, że cała procedura trwa kilka dni, a czekanie do ostatniej chwili może mieć negatywne konsekwencje. Poza tym, jeśli nabywana kasa fiskalna jest pierwszym urządzeniem dla danej działalności, podatnik po spełnieniu odpowiednich warunków, może skorzystać z odliczenia w wysokości 90% wartości jego zakupu (nie więcej niż 700 zł).