fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Gabinet w domu, zapłacisz za telefon

Wynajęcie lokalu wiąże się z wysokimi kosztami najmu dlatego coraz więcej osób otwierających gabinet wykorzystuje do tego celu własny dom lub mieszkanie. Obecnie z przepisów podatkowych wynika, że właściciel firmy, który prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu i używa do rozmów służbowych prywatnego telefonu będzie musiał przedstawić biling rozmów, żeby zaliczyć je do kosztów.

Z prawa podatkowego wynika, że, aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie pewne warunki.

  • pozostawał w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i był poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdował się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

 

Właściciel gabinetu musi wykazać, że używa telefonów do celów prowadzonej działalności gospodarczej, i postarać się o odpowiednie udokumentowanie tych wydatków. Konieczny będzie szczegółowy billing rozmów telefonicznych. Musi także dokonać opisu tych rozmów tak, aby bez żadnej wątpliwości wynikało, że są to rozmowy służbowe, a nie prywatne.

Jeśli natomiast w domu/mieszkaniu, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza, jest inny telefon, który służy wyłącznie do prowadzenia rozmów służbowych, całość wydatków na rozmowy, a także kwota abonamentu za telefon powiększy koszty prowadzonej działalności.

 

źródło: Rzeczpospolita