fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

gabinet kosmetyczny

Gabinet XXI wieku cz. 1

 {jathumbnail off}

 

W czasach kiedy na rynku obecnych jest ok. 30 tysięcy gabinetów, ich estetyczny wizerunek i struktura organizacyjna nabierają szczególnej wagi. Dobra lokalizacja już nie wystarczy, aby otworzyć własne centrum odnowy. Ważne jest wnętrze gabinetu, które powinno być tak zaprojektowane, żeby spełniało określone normy i wymagania, a także przykłuwałoby uwagę zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Organizacja gabinetu

Gabinet, w którym kosmetyczka/kosmetolog będzie wykonywać swoją pracę, powinien składać się minimum z dwóch oddzielnych pomieszczeń. Jedno powinno stanowić poczekalnię z recepcją oraz toaletami, drugie – właściwe miejsce pracy.
Warto pamiętać, że poczekalnia jako centralny punkt kompleksu jest naszą wizytówką.
Powinniśmy zadbać o miły nastrój, dobre oświetlenie oraz sprawić, żeby osoba z zewnątrz nie obawiała się zajrzeć do środka. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się szklane wejście, dzięki któremu potencjalni klienci będą mogli rozeznać i ocenić nasze miejsce pracy. Nie należy umieszczać stanowiska do rejestracji naprzeciwko wejścia. Klienci, którzy zapragną skorzystać z naszych usług, będą się czuli skrępowani.

gabinet kosmetycznyRecepcja powinna być tak ustawiona, aby personel miał zapewnioną widoczność na poczekalnię, wejście i wyjście.
Pamiętajmy o tym, że gabinet XXI wieku to miejsce całkowicie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie warto zwrócić uwagę na podjazd, windy, szerokości drzwi min. 95 cm oraz odpowiednio przystosowane toalety.
W profesjonalnym gabinecie bardzo ważny jest wystrój wnętrza, nie tylko od strony estetycznej lecz również higienicznej. Pomieszczenie nie powinno być surowe i przypominać gabinetu dentystycznego, jednak zaprojektowane ściany, podłogi, umeblowanie, muszą spełniać wszystkie normy sanitarne. To oznacza, że podłoga, ściany oraz meble powinny być nienasiąkalne i łatwo zmywalne.

gabinet kosmetyczny

Kolor wnętrz

W dzisiejszych czasach dowolność dobierania koloru wnętrza gabinetu jest bardzo duża. Musimy pamiętać o oddziaływaniu poszczególnych barw na psychikę człowieka. Poczekalnia i recepcja powinna być urządzona w kolorach wywołujących spokój, harmonię (ciepłe barwy).

Kolorystyka pomieszczenia powinna być również dopasowana do usług, które oferujemy. Jeżeli w naszym gabincie będą wykonywane jedynie zabiegi masażu, aromaterapii itp. powinniśmy urządzić wnętrze mistyczne, w którym dominują barwy ciepłe, soczyste.
Natomiast wystrój gabinetu, w którym wykonywane są zabiegi laserotarapii, elektroterapii i pozostałe, które wymagają od pracownika precyzji, powinien posiadać barwy pastelowe, neutralne.

Warto zwrócić uwagę na mężczyzn korzystających z naszych usług. Myśląc perspektywicznie nie kreujmy wnętrza o odcieniach dopasowanych wyłącznie do płci żeńskiej (różowe ściany, ręczniki, opaski), możliwe, że także mężczyźni nierzadko odwiedzą nasz gabinet.

Muzyka

Wszyscy wiemy,że muzyka niesie ze sobą ukojenie nerwów, odprężenie i relaks. W poczekalni powinna dominować muzyka neutralna, która nie wywoła w nas ospałości bądź nerwowego pobudzenia. We właściwym miejscu wykonywania zabiegów muzyka powinna relaksować oraz uprzyjemniać klientowi czas (relaksacyjna, szum fal).
Często odwiedzanie gabinetów, centrów odnowy biologicznej nie jest związane wyłącznie z poprawieniem wyglądu, lecz również z ucieczką od stresu, kłopotów rodzinnych. Zatem powinniśmy zrezygnować z włączania radia podczas przeprowadzanych zabiegów, w którym oprócz muzyki nierzadko można usłyszeć wiadomości bądź reklamy.

Muzyka nadawana w stacjach radiowych towarzyszy ludziom w pracy, uczelniach, miejscach publicznych. Właściciel gabinetu powinien zadbać o to, aby klient poczuł się jak w miejscu, które jest wolne od problemów i życia codziennego.

gabinet kosmetycznyOświetlenie

Sygnały optyczne docierające do odbiorcy wpływają znacząco na jego funkcjonowanie. Pomieszczenia powinny być tak oświetlone, aby zarówno zapewnić doskonałe możliwości diagnozy, świadczenia usług jak również dać klientom poczucie komfortu. W recepcji powinno dominować oświetlenie o barwie ciepło-białej, w gabinecie natomiast wszystko zależy od wykonywanych zabiegów. Podczas zabiegów wyciszających, uspokajających nie jest konieczna odpowiednia widoczność. Można również zastosować świece wprowadzające relaksująco-oprężający nastrój.

Bawialnia

Coraz częściej na rynku można zaobserwować wzrost liczby gabinetów oferujących opiekę nad dzieckiem. Gdy chcemy wzbogacić nasz gabinet w taką darmową ofertę musimy wyznaczyć pomieszczenie dla dzieci oraz zatrudnić osobę, która będzie opiekowała się pociechami podczas nieobecności mam.

W następnej części zajmiemy się wyposażeniem gabinetu oraz metodami, które pozwolą nam na jego utrzymanie.