fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Gdy cząsteczki są zbyt małe i wędrują w głąb skóry…

Nanocząsteczki pochodzące z domowych urządzeń, opakowań, mogą przenikać przez barierę skórną. Cząsteczki, które analizowała grupa naukowców pod kierownictwem Lisy DeLouise z The University of Rochester Medical Center,były o wielkości mniejszej niż jedna pięciotysięczna szerokości włosa.

Grupa badaczy zanotowała bardzo interesujące fakty. Mianowicie nanocząsteczki mogą wędrować w głąb skóry organizmów żywych, zwłaszcza skóry uszkodzonej promieniowaniem UV. Lisa DeLouise, docent Dermatologii oraz Inżynierii biomedycznej twierdzi, że wątpliwe jest stosowanie nanocząsteczek w celach lecznczo-kosmetycznych. W swoich badaniach przedstawiła, że nanocząsteczki gromadzą się wokół mieszków włosowych i niewielkich fałdów skóry.

Inni naukowcy donieśli, że te maleńkie cząsteczki mogą kumulować się w układzie limfatycznym, nerwowym, wątrobie oraz innych częściach ciała.
W wielu laboratoriach naukowych prowadzone są intensywne prace nad wykorzystaniem nanocząsteczek w wielu innych dzidziedzinach nauki. Mogą być także stosowane przy produkcji świec. Niektóre z nich są tak małe, że mogą spowodować zerwanie połączeń międzykomórkowch.

Badacze, chcąc określić stopień penetracji nanocząsteczek w skórę, użyli specjalnych kropek kwantowych, które w określonych warunkach fluoryzują. Określali dystrybucję punktów kwantowych u myszy, na skórze poddanej naświetleniu promieniowaniem UV o dawce odpowiadającej wywołaniu oparzenia słonecznego u ludzi.
Zespół zauważył, że w trakcie ekspozycji na promienienie ultrafioletowe nanocząsteczki przemieszczały się znacznie szybciej w głąb skóry.

W wyniku działania UV doszło do kompleksowych reakcji związanych z utratą integracji pomiędzy komórkami oraz zwiększonej migracji nanocząsteczek.

W przyszłości Lisa DeLouise zamierza zbadać wpływ powszechnie stosowanych w filtrach przeciwsłonecznych – ditlenków cynku i tytanu . W ostatnich latach wielkość tych cząsteczek jest progresywnie zmniejszana aż do rozmiarów nanocząsteczkek. Zmiejszanie cząsteczek może nawet doprowadzić, że cząteczki te nie będą zdolne do odbijania promieni UV.

Obecnie obserwuje się tendencję stosowanie nanocząteczek w wielu produktacg kosmetycznych. W szczególności można je spotkać w błyszczykach, niektórych kremach i balsamach. Jednak jak się okazuje nie są one całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu.