fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Gdzie po dofinansowanie na własny gabinet?

Bezrobotna kosmetyczka czy kosmetolog może starać się nawet o 50 tys. zł na założenie swojego salonu. Największe szansę pozyskania pieniędzy na własny biznes mają osoby młode i te po 55 roku życia.

O zwrotnej i bezzwrotnej pomocy dla osób marzących o założeniu własnego salonu kosmetycznego słyszał każdy. Ale niestety brakuje rzeczowych i rzetelnych informacji o instytucjach ich udzielających, zasadach oraz warunkach jaki należy spełnić, aby szansa na pomoc stała się bardziej realna. Jak wiadomo, same urzędy pracy ogłaszają konkursy w różnych terminach i na różnych warunkach, w dodatku nie zawsze towarzyszą im kampanie informacyjne. Więc gdzie szukać pomocy?

Od czego zacząć?

Jaki powinien być pierwszy krok w kierunku własnego gabinetu? Znalezienie odpowiedniego konkursu. Pomocna okazać się może mapa projektów Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to internetowa baza zawierająca informacje o wszystkich realizowanych obecnie projektach dofinansowywanych z EFS. Działa na zasadzie wyszukiwarki, gdzie po określeniu kryteriów można w prosty sposób dotrzeć do projektów, które mogą zainteresować kosmetyczkę lub kosmetologa.

Czy jesteś tym, który może ubiegać się o pieniądze?

Jasne, jeśli tylko jesteś osobą bezrobotną zamierzającą prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółek osobowych oraz spółdzielni. O dofinansowanie w ramach programu Kapitał Ludzki nie mogą natomiast ubiegać się osoby, które w okresie ostatniego roku miały zarejestrowaną działalność lub te, już prowadzące działalność gospodarczą (figurują w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, takiego wsparcia zazwyczaj nie udzielają urzędy pracy, ale instytucje – np. firmy szkoleniowe, które w drodze konkursów ogłaszanych przez wojewódzkie urzędy pracy otrzymały dofinansowanie na realizację projektów. To one posiadają odpowiednią kadrę, która szkoli przyszłych właścicieli firm. Zainteresowani kosmetolodzy lub kosmetyczki mogą uzyskać informacje na temat firm w regionie, które w najbliższym czasie będą otwierały projekty szkoleniowe w wojewódzkich urzędach pracy. W ten sposób dobrze zorientowany przyszły biznesmen ma szansę otrzymania wsparcia ze środków z UE. Ale uzyskanie finansowania jest ukoronowaniem całego przedsięwzięcia, żeby jednak do tego punktu programu dotrzeć trzeba „zliczyć” inne elementy. Jakie?

Szkolenie cię nie ominie

Chcesz ubiegać się o dofinansowanie? Musisz przygotować się na 3 bądź 6 miesięczne szkolenie. Tam dowiesz się o podstawach prowadzenia biznesu. Co to oznacza? Nauczysz się prowadzenia księgowości, tworzenia biznesplanów, nie ominą cię zagadnienia z prawa pracy czy prawa podatkowego. Firma szkoleniowa może nawet pomóc ci zdobyć nowe kwalifikacje czy zapewnić zajęcia z psychologiem.

Uczestnictwo w szkoleniu nie jest jednak gwarancją otrzymania pieniędzy na własny salon. Zwykle po jego zakończeniu musisz stworzyć prawidłowy biznesplany swojej firmy. Tylko jeśli zrobiłeś to rzetelnie i dobrze otrzymasz pomoc finansową. Jak tłumaczy właściciel jednej z firm szkoleniowych – Dopiero po kursie jesteśmy w stanie określić, które osoby mają predyspozycje do prowadzenia własnej firmy, a także dobry pomysł na biznes i w związku z tym szanse na przetrwanie na rynku. Dlatego nie wszyscy kursanci mogą liczyć na pieniądze. W tym momencie warto wspomnieć o dokładnym przeczytaniu warunków przystąpienia do programu, bowiem tam znajdziesz informację ile dokładnie osób może liczyć na wsparcie, w jakiej wysokości oraz czy jest ono zwrotne czy też nie.

Preferowane grupy bezrobotnych

Łatwo się domyśleć, że jedni z nas są bardziej uprzywilejowani w biegu o własny biznes niż inni. Jak to wygląda w przypadku wsparcia ze środków z UE? Małe szanse na dofinansowanie do własnej działalności mają mężczyźni w wieku 25–55. Za to na sukces mogą liczyć kobiety do 25 roku życia, niepełnosprawni oraz osoby po 55 roku.

Konkrety, czyli na jakich stronach szukać pomocy

Było już trochę wiadomości teoretycznych, zatem czas przejść do praktycznych. Oto przydatne linki, pod którymi bezrobotne lub zagrożone bezrobociem kosmetyczki oraz kosmetolodzy mogą szukać informacji o prowadzonych szkoleniach oraz wysokości pomocy:

 

Interaktywna mapa projektów Europejskiego Funduszu Społecznego

http://www.projekty.efs.gov.pl/Strony

Fundusze europejskie

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/poradnikbeneficjenta

woj. lubelskie

http://www.efs.lubelskie.pl

woj. łódzkie

http://www.pokl.lodzkie.pl

woj. dolnośląskie

http://www.pokl.dwup.pl

woj. lubuskie

http://www.efs.lubuskie.pl/PL/210/Konkursy_2013_r

woj. kujawsko-pomorskie

http://www.mojregion.eu

woj. mazowieckie

http://mazowia.eu/jmaz

 

Źródło: gazetaprawna.pl