fbpx
07 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Geograficzne czynniki mogące powodować alergię i astmę

Nowe badanie pokazuje, że osoby żyjące bliżej równika są narażone na większe ryzyko rozmaitych alergii i astmy.

Ci, którzy mieszkają w pobliżu równika mogą kichać i sapać więcej niż zwykle. Przyczyną może być rosnące stężenie pyłków. Według nowego badania opublikowanego  w lutowym numerze Annals of Allergy, Asthma & Immunology, czasopiśmie naukowym American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), żyjący w miejscach najbliżej równika mogą być narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju alergii i astmy.

„Ekspozycja na promieniowanie UVB jest większa dla ludzi żyjących w obszarach bliżej równika” -powiedziała Vicka Oktaria, główna autorka badania. „Wzrost UVB może być połączony z witaminą D, która uważa się, jest zdolna modyfikować układ odpornościowy. Zmiany te mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju alergii i astmy.”

Poprzednie badania wykazały, że szerokość geograficzna może odzwierciedlać zróżnicowanie alergenów z powodu klimatu, warunków mieszkaniowych i społecznych oraz różnic kulturowych. To badanie jest jednym z pierwszych, badających związek szerokości geograficznej  i ekspozycji na UVB z alergią i astmą.

„Alergia i astma to poważne choroby, które mogą zagrażać życiu, jeśli nie są prawidłowo zdiagnozowane i leczone”–  powiedział Richard Weber, alergolog. „Oba czynniki mogą być więcej niż uciążliwe dla ludzi, bez względu na ich lokalizację geograficzną, i mogą utrzymywać się przez cały rok.”

Według ACAAI, wiele osób, które mają alergię również doświadczyły objawów astmy. W rzeczywistości, szacunkowa liczba 75 do 85% chorych na astmę ma alergię.