fbpx
18 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Głodówka nie sprzyja długowieczności

Po trwających wiele lat dyskusjach okazało się, że nisko kaloryczna dieta przedłuża życie, ale tylko… otyłym myszom. Informacje takie pojawiły się w najnowszym „The Journal of Nutrition”.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Southern California oraz North Texas Health Science Centerwykazały, że szczupłe myszy i prawdopodobnie także szczupli ludzie nie odnoszą korzyści z niskokalorycznej diety.

Wcześniejsze badania sugerowały, że zjadanie mniejszej ilości pokarmu może hamować procesy starzenia. Okazało się jednak, że działania tego typu mogą być całkowicie bezcelowe, a na dodatek frustrujące i często nawet niebezpieczne.

Naukowcy dokonali analizy porównawczej długości życia oraz kaloryczności diety u dwóch zmodyfikowanych genetycznie szczepów myszy. Genetycznie otyły szczep wykazywał tendencje do podwajania w dorosłym życiu swojej masy ciała. W tym przypadku ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu przyniosły korzystny skutek. Natomiast głodzenie u szczepu nie mającego tendencji do tycia tycia, nie przyczyniło się do wydłużenia średniej życia.

Według naukowców ograniczenia w ilości przyjmowanych pokarmów pomagają tylko wtedy, gdy z reguły zjada się więcej niż może spalić organizm.

źródło: PAP