fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Gojenie się ran – znamy nowe fakty

Wyniki opublikowane przez „American Journal of Pathology” dostarczają nam nowych informacji na temat gojenia się ran. 

Amerykańscy naukowcy z University of Michigan Health System odkryli, że dzięki wykorzystaniu komórek dostarczanych przez gruczoły potowe, możliwy jest proces leczenia uszkodzeń skóry. 

Doszli do wniosku, że za zasklepianie się nawet trudno gojących ran, takich jak wrzody, odleżyny, czy oparzenia odpowiadają właśnie te gruczoły, które zapewniają organizmowi również utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała podczas wysiłku fizycznego lub upału, wydzielając pot i tym samym obniżając temperaturę organizmu. 

Dotychczas sądzono, że organizm pozyskuje komórki potrzebne do gojenia się ran przy pomocy mieszków włosowych lub nieuszkodzonych obrzeży ran. Dzięki najnowszym badania udało się zweryfikować tą teorię. Udowodniono, że rzeczone komórki niezbędne w procesie gojenia pochodzą spod uszkodzenia na skórze, a główną rolę w procesie leczenia ran odgrywają gruczoły potowe, które w szybki sposób dostarczają niezbędnych materiałów do przywrócenia ciągłości skórze.

„To może być zaskakujące, że tyle czasu zajęło odkrycie, iż gruczoły potowe pełnią kluczową rolę w gojeniu się ran. Jednak istnieje ważny powód, dla którego specyficznym gruczołom nie poświęcono dotychczas zbyt wiele uwagi – ekrynowe gruczoły potowe są unikalne dla ludzi i nieobecne w skórze zwierząt laboratoryjnych, często wykorzystywanych przy badaniu procesu gojenia się ran” – wyjaśnia badaczka, Laure Rittié

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie będzie miało duże znaczenie dla zrozumienia procesu gojenia się ran i posłuży jako materiał do stworzenia skuteczniejszych i szybszych metod leczenia. 

źródło: PAP