fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

HCV wkrada się także do mózgu

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) nie zadawala się jedynie atakowaniem hepatocytów budujących wątrobę. Mogą zostać nim zainfekowane również komórki ludzkiego mózgu – informuje pismo „Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology”.

 Wirusolodzy z Uniwersytetu Birmingham dostarczyli nowych niepokojących informacji. Wykazali, że komórki śródbłonka w mózgu posiadają cztery główne receptory białkowe, które umożliwiają wirusowi pokonanie bariery krew-mózg. To pierwszy raport świadczący o tym, że komórki ośrodkowego układu nerwowego wspomagają replikację HCV, w związku z czym jest on w stanie przetrwać leczenie antywirusowe.

Dzięki kooperacji z Manhattańskim Bankiem Mózgu w Nowym Jorku, naukowcom udało się zidentyfikować materiał genetyczny wirusaw mózgach czterech z dziesięciu zakażonych osób, którzy przed śmiercią podpisali zgodę na wykorzystanie w celach badawczych tkanek ich mózgu i wątroby.

Komórki śródbłonka tworzą w mózgu system bezpieczeństwa, są czymś w rodzaju portiera przy wejściu, który nie wpuszcza niepożądanych elementów. Jeżeli ta bariera zostaje uszkodzona, wszystkie rodzaje substancji zyskują dostęp do mózgu, co może wyjaśniać zmęczenie i inne objawy odczuwane przez pacjentów zakażonych HCV” – wyjaśnia autorka badań dr Nicola Fletcher.

Źródło: PAP