fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Higiena rąk wciąż sprawia problemy

Okazuje się, że tylko 5 proc. ludzi poprawnie myje ręce, reszta, niestety, nie potrafi robić tego należycie.

Jak dobrze wiadomo, po skorzystaniu z toalety należy posłużyć się mydłem i wodą w celu usunięcia z dłoni bakterii. Niby oczywiste, a jednak, jak wynika z najnowszych wyników badań, niekoniecznie.

Amerykańscy naukowcy na straży higieny rąk

Badacze z Michigan State University przeprowadzili w Stanach Zjednoczonych analizy, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy ludzie potrafią myć ręce. Do eksperymentu zatrudnili specjalnie wyszkolonych studentów, którzy zbierali dane. Miejscami obserwacji były toalety publiczne, a także ubikacje w restauracjach i hotelach. W ten sposób zgromadzono informację na temat zachowań 3 749 osób.

Jak byś powinno, a jak jest?

Rekomendacja organizacji zdrowia jasno określa, że mycie dłoni z użyciem mydła powinno trwać co najmniej 15 do 20 sekund. Tymczasem badani poświęcali tej czynności średnio 6 sekund. Jednie 5 proc. z obserwowanych poświeciło na higienę dłoni 15 sekund lub więcej.

Płeć ma znaczenie?

Rzeczywiście istnieje zależność pomiędzy płcią a sposobem podejścia do zagadnienia. Otóż zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda u mężczyzn. Tylko 50 proc. z panów używało mydła, a 15 proc. w ogóle nie myło rąk po wyjściu z toalety. A jak wypadły kobiety? 78 proc. pań używało mydła, podczas gdy 7 proc. nie myło rąk w ogóle.

Wnioski

Wyniki są zaskakujące, ponieważ starsze wyniki wskazywały, że z myciem rąk jest lepiej – mówi jeden z naukowców zaangażowanych w badania, Carl Borchgrevink. Jak dodają naukowcy, z badań wynika, że ludzie chętniej i dłużej myją ręce, gdy mają do dyspozycji czystą umywalkę. Analogicznie, rezygnują z czynności, kiedy jest ona brudna.

Jeśli zainteresował was temat, odsyłamy do Journal of Environmental Health, na łamach którego znajdziecie więcej informacji odnoszących się do amerykańskiego doświadczenia.

Źródło: IAR