fbpx
19 Luty, 2020
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Higiena w salonie kosmetycznym

Gabinetów kosmetycznych na polskim rynku pojawia się coraz więcej, stąd pytanie czy każdy z nich przestrzega zasad higieny? Przekonajmy się.

Zakład kosmetyczny należy traktować jako typowy gabinet zabiegowy, który powinien przestrzegać ustalonych przepisów. Regulacje te bowiem mają na celu zabezpieczenie interesów klientów oraz personelu. Ponadto są szczególnie ważne w przypadku kontrolowania jakości świadczonych usług przez daną placówkę. Mają znaczenie w profilaktyce zakażeń, gdzie ogromną role odgrywa używanie jednorazowego sprzętu, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi oraz utrzymanie czystości mikrobiologicznej powierzchni.
 
Mało który z pacjentów na początku wizyty w gabinecie przyznaje się do posiadania określonych chorób, dlatego w gabinetach kosmetycznych coraz częściej można spotkać urządzenie do sterylizacji zwane autoklawem. Nie każdy salon posiada go na wyposażeniu, ale wiele placówek decyduje się na wynajęcie odpowiedniego sprzętu służącego do przeprowadzana procesów chemicznych. Dzięki jego obecności bezpieczeństwo jest znacznie wyższe.
 
Klienci korzystający z usług kosmetyczki są anonimowi, o ich stanie zdrowia najczęściej nie wiemy nic, a nawet gdy pytamy i tak nie mówią nam całej prawdy. Reżim sanitarny jest wiec bardzo ważny! Rośnie liczba zakażeń wirusami HBV, HIV, HCV. Ponadto coraz więcej osób skarży się na grzybice, a wielu z gości gabinetu nie wie, że są np. nosicielami bakterii MRSA. Drobnoustroje mogą być przyczyną wielu poważnych chorób, ale niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć ich gołym okiem.
 
Do wszelkiego rodzaju zakażeń w gabinetach kosmetycznych może dojść podczas takich zabiegów jak: pedicure, manicure, czyszczenia twarzy lub innych, które mogą spowodować uszkodzenie tkanek. Dlatego tak istotna jest dezynfekcja urządzeń i przedmiotów. Idealny do tego celu jest środek alkoholowy w aerozolu o krótkim czasie działania.
 
Chorobotwórcze drobnoustroje najczęściej przenoszone są na skórze dłoni, stąd zalecenia pracy w jednorazowych rękawiczkach oraz stosowanie preparatów odkażających. Bowiem obowiązkiem każdego pracownika jest dbanie o bezpieczeństwo swojego pacjenta, ale i troska o własne zdrowie.  Pamiętajcie zatem, stosowanie odpowiednich procedur gwarantuje wysoki standard i bezpieczeństwo wykonywanych przez was usług.