fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Hirsutyzm – intymny problem wielu kobiet

Dzień kobiety chorej na hirsutyzm zaczyna się zdecydowanie inaczej niż u pozostałych przedstawicielek płci pięknej. Poranna toaleta nie ogranicza się jedynie do prysznica i makijażu. Tutaj potrzeba znacznie więcej czasu, aby móc wyjść z domu i pokazać się otoczeniu. 

Wiele chorób ma podłoże hormonalne. Jedną z nich jest hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Z problemem tym zmaga się nawet 15% kobiet między 18 a 45 rokiem życia.

Dzień pani chorej na hirsutyzm zaczyna się zdecydowanie inaczej niż u pozostałych przedstawicielek płci pięknej. Poranna toaleta nie ogranicza się jedynie do prysznica i makijażu. Tutaj potrzeba znacznie więcej czasu, aby móc wyjść z domu i pokazać się otoczeniu. W grę wchodzi najczęściej klasyczna maszynka do golenia. Zimą jest łatwiej – wystarczy ogolić brodę i wąsa, resztę zawsze można schować pod ubraniem. Natomiast latem sprawa się komplikuje, ponieważ zabiegowi depilacji trzeba poddać całe ciało.

Przyczyny

Hirsutyzm najczęściej jest skutkiem nadmiernej produkcji androgenów, których poziom zależy od pracy jajników oraz nadnerczy i obwodowego przekształcania prekursorów androgenu. A także od metabolizmu i poziomu wydalania z moczem połączonym z zasobami produkcji hormonalnej. Innymi przyczynami hirsutyzmu są: złe funkcjonowanie jajnika lub zespół jajników wielotorbielowatych (policystycznych), wrodzony rozrost nadnercza lub guzy nadnerczy. Ponadto hiperprolaktynemia, przy której hirsutyzm może pojawić się jako schorzenie wtórne po gruczolaku przysadkowym, chorobie podwzgórza czy niedoczynności tarczycy. Nadmierne owłosienie może również wystąpić na skutek zażywania leków takich jak: danazol, leki antykoncepcyjne, fenotiazyna, menoxidil, metyrapon, cyklosporyna itp.

Diagnoza

W rozpoznaniu hirsutyzmu bardzo ważnym elementem jest wywiad i dokładnie badanie. Poszczególne przypadki można zdiagnozować stosując badanie krwi lub specjalistyczną analizę z wykorzystaniem urządzeń. 

Leczenie

Hirsutyzm jak większość chorób można leczyć zarówno objawowo jak i przyczynowo. Pierwsza metoda polega na usuwaniu nadmiernego owłosienia przy pomocy maszynki do golenia, ciepłego wosku, depilatora, pensety, wody utlenionej, lasera, IPL’a itp. Niestety ten rodzaj walki z hirsutyzmem można określić pojęciem „syzyfowa praca”, ponieważ włosy niezależnie od wybranej metody depilacji prędzej czy później odrosną. W takim przypadku warto pomyśleć o konsultacji na temat postępowania z dyplomowanym kosmetologiem lub dermatologiem.

Leczenie przyczynowe przynosi znacznie lepsze efekty. Polega ono na podaniu m.in. specyfików hamujących produkcję enzymu 5-alfa reduktazy w jajnikach czy kortykosteroidów. Do leków stosowanych w walce z hirsutyzmem zaliczyć możemy: Spironolakton (po ok. 6 miesiącach kuracji obserwuje się zmniejszenie owłosienia na twarzy o 83%), Finasteryd, Eflornityna (daje efekt tylko czasowy, który zanika po zaprzestaniu przyjmowania leku) oraz Flutamid.

Wynik leczenia nigdy nie jest do końca znany i często bywa niezadowalający. Przy stosowaniu niektórych leków (np. kortyzonowych) wzrost włosów może zostać jedynie spowolniony, a po zaprzestaniu leczenia powrócić do stanu początkowego. Warto dodać, że terapia powinna być długotrwała, co jak możemy przypuszczać, nie zawsze jest możliwe. Dlaczego? Ze względu na poważne skutki uboczne, do których należą m.in. zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmniejszone libido, podwyższone ciśnienie w piersiach przed menstruacją czy bóle i zawroty głowy. Ponadto mdłości, wymioty, jadłowstręt, biegunki, hiperkalcemia oraz podwyższony poziom kreatyniny surowiczej. Warto wspomnieć również o toksycznym zapaleniu wątroby, objawach podobnych do tych występujących przy zapaleniu żołądka i jelit jak i nadmiernej pigmentacji oraz zbliznowaceniach.

W kropce

Wszelkie typy zabiegów kosmetycznych dają niedoskonałe i często przejściowe rezultaty. Dlatego przy leczeniu hirsutyzmu, nawet jeśli może wydawać się on problemem jedynie kosmetycznym, należy zwrócić się do dobrego dermatologa. On dopasuje najskuteczniejszą terapię o najmniejszym poziomie ryzyka.

Mimo stałego rozwoju medycyny estetycznej metody zapewniająca stuprocentową skuteczność przy hirsutyzmie nadal się nie doczekaliśmy. Złoty sposób, który raz na zawsze pozwoli pozbyć się tego jakże uciążliwego problemu po prostu nie istnieje. Jednak miejmy nadzieję, że w dobie tak zaawansowanej nauki przyjdzie czas na odkrycie skutecznego leku bądź zabiegu.