fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

artykul_zwycieski_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg

Hirudoterapia – pijawki w kosmetologii

Bezkręgowce w służbie urody? Brzmi nieprawdopodobnie, ale zabiegi z użyciem pijawek są niezwykle popularne w leczeniu i pielęgnacji skóry. Ta naturalna metoda, znana już w starożytności, niezmiennie fascynuje współczesną kosmetologię. Sprawdź dlaczego.

Metoda ze starożytnego Egiptu

Hirudoterapia jest naturalną metodą leczenia z wykorzystaniem pijawek. Pierwsze wzmianki o  niej odnotowano w starożytnym Egipcie, gdzie tych bezkręgowców używano do wyssania „zepsutej krwi” chorym. W gruczołach ślinowych pijawek odkryto wiele substancji aktywnych, korzystnych dla ludzkiego zdrowia, jak i urody. Obecnie powstaje coraz więcej gabinetów medycznych i kosmetologicznych, oferujących zabiegi profilaktyczne, lecznicze oraz upiększające z ich wykorzystaniem.

Istnieje wiele gatunków pijawek, lecz do zabiegów używa się tylko kilku. Najczęściej są to cztery gatunki: Hirudo medicinalis (pijawka lekarska), Hirudo verbana, Hirudo troctina i Hirudo orientalis. Dziś te bezkręgowce pozyskiwane są z hodowli w specjalnych laboratoriach.

Dawno, dawno temu…

W dziedzinie kosmetologii hirudoterapia znana była od bardzo dawna. Piękne, japońskie gejsze stosowały mieszaninę olejków zapachowych z krwią pijawek jako maseczki na twarz i ciało. Ten rytuał miał poprawić nie tylko wygląd, ale i ogólne samopoczucie. Późniejsze badania wykazały, że enzymy produkowane przez pijawki są bogate w substancje, które mogą wspomóc leczenie i pielęgnacje skóry we współczesnej kosmetologii.

Zdrowie zaklęte w pijawkach

Ważną substancją wytwarzaną przez pijawki jest hirudyna działająca silnie przeciwzakrzepowo. Peptyd ten zwiększa swoje działanie w zespole z innymi substancjami występującymi w gruczołach ślinowych pijawek m.in.: antystatyną, hemetyną, hementeryną. Znaczący wpływ na poprawę skóry mają egliny – niskocząsteczkowe białka, antyoksydanty o właściwościach przeciwzapalnych. Niemałą grupę związków ślinowych stanowią również lipidy, które z wydzielanymi enzymami (lipazy i fosfolipazy) przyspieszają gojenie się ran oraz biorą udział w przebudowie fosfolipidów błony komórkowej skóry. Substancje histaminopodobne, czyli wyzwalacze histaminy mają właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Antyelastaza- enzym hamujący elastazę, spowalnia degradację elastyny. Natomiast triglicerydaza i esteraza cholesterolowa przyczyniają się do stymulacji procesu rozkładu trójglicerydów cholesterolu przy kuracjach redukujących cellulit.

Odrębną grupę wytwarzanych przez pijawki związków stanowią neuroprzekaźniki, czyli substancje przenoszące impulsy pomiędzy komórkami nerwowymi. Są nimi: dopamina, serotonina, histamina i acetylocholina. Pomagają leczyć depresję, schizofrenię i bezsenność. W ślinie pijawek zidentyfikowano również neuropeptydy – endorfiny, znane jako „hormony szczęścia”. Prócz działania przeciwbólowego poprawiają kondycje psychiczną i fizyczną człowieka.

Zabieramy się za zabiegi

Zabieg polega na przystawieniu przez hirudoterapeutę w odpowiednim obszarze ciała od dwóch do dziewięciu pijawek. Ilość uzależniona jest od miejsca do którego przykładamy bezkręgowce. W bardzo rzadkich korzysta się z mocy dwudziestu cennych stworzeń na raz. Czas trwania zabiegu to 45 – 90 minut, a spotkanie powtarza się w okresie od 3 do 5 dni. Pijawki mogą być zastosowane tylko do jednego zabiegu, a następnie należy je zutylizować.

Innym sposobem wykorzystania upiększającym z zastosowaniem pijawek są kąpiele energostymulujące z wysuszonymi i sproszkowanymi pijawkami lekarskimi (10-15 pijawek) lub okłady i kąpiele w wodzie (hirudourynoterapia), w której przetrzymywane były wcześniej pijawki (5-10 dni). Istnieją też kosmetyki zawierające wyciągi z pijawek lekarskich. 

Jak w każdym przypadku i przy hirudoterapii należy zachować szczególne środki ostrożności. Przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży, osób cierpiących na hemofilię, leczących się antykoagulantami oraz tych narzekających na bardzo niskie ciśnienie krwi. Ponadto czynnikiem wykluczającym zabiegi z użyciem pijawek jest silna anemia i skrajne wyniszczenie organizmu. Zachować szczególną ostrożność powinny osoby stosujące kwas acetylosalicylowego spotykany w środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz niesteroidowye lekki przeciwzapalne. Metoda ta musi być rozważnie stosowana u alergików, kobiet w czasie miesiączki, a także osób z wysoką gorączką oraz zarażonych wirusem HIV.

O czym należy pamiętać…

Pionierska metoda zastosowania pijawek w kosmetologii wymaga sterylnych warunków oraz wykwalifikowanej kadry. Aby była skuteczna musi być wykonywana z użyciem najwyższych środków ostrożności, ponieważ w innym przypadku może wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Nie jest niestety refundowana z NFZ, a cena zabiegu uzależnia się od standardu placówki.

 

artykul_zwycieski_pisz-i-wygrywaj_468x60.jpg