fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Hormony płciowe a patofizjologia cellulitu u kobiet

CCellulit, inaczej lipodystrofia to obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej, popularnie nazywane skórką pomarańczową. Na podstawie wieololetnich obserwacji zauważono, iż w przebiegu tej dolegliwości pojawiają się zmiany w obrębie mikrokrążenia i układu limfatycznego, którez kolei powodują nieprawidłowości w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej. Problem cellulitu dotyczy głównie kobiet, a u mężczyzn występuje tylko w stanach patologicznych.

Cellulit to schorzenie zależne od wielu czynników: genetycznych, hormonalnych (głównie estrogenów) oraz szeroko pojętą higieną życia. Wpływ na rozwój cellulitu mają też takie czynniki jak niezbilansowana dieta, dieta uboga w błonnik, alkohol, palenie tytoniu, siedzący tryb życia, obcisłe ubrania, wysokie obcasy oraz przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas. Współwystępowanie chorób układów hormonalnego, krążenia, rozrodczego, moczowego i pokarmowego oraz przyjmowanie estrogenów, leków przeciwhistaminowych, przeciwtarczycowych oraz betablokerów również może powodwać wystąpienie zmian dystroficznych w tkance podskórnej.

Za najważniejszy czynnik stymulujący powstawanie cellulitu uznawane są estrogeny. Istotnym dowodem tej hipotezy jest częstsze występowanie cellulitu u kobiet, jego pojawianie się po okresie dojrzewania, zaostrzenie się w czasie ciąży, cyklu miesięcznego, w wyniku stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnychlub hormonalnej terapii zastępczej. Estrogeny są najbradziej prawdopodobnym czynnikiem inicjującym dysfunkcję, zaostrzającym oraz wpływającycm na utrzymanie lipodystrofii.

Endogenne estrogeny to hormony steroidowe, które wywodzą się z cholesterolu. Hormony uwalniane są w postaci wolnej i w takiej formie wykazują aktywność biologiczną, we krwi natomiast pozostają związane z białkami surowicy. Poznano dwa mechanizmy działania estrogenów – poprzez aktywację receptorów i bez udziału receptorów.

Udział estrogenów w rozwoju cellulitu obejmuje ich wpływ na elementy komórkowe i niekomórkowe, budujące tkankę podskórną. Seria procesów polegająca na występowaniu obrzęku śródmiąższowego, wtórnego zwłóknienia tkanki łączej i w następstwie rozwoju zwłóknień jest wynikiem współdziałania kilku układów m.in. mikrokrążenia, systemu nerwowego czy adipocytów.

Proliferacja, różnicowanie oraz aktywność fibroblastów jest regulowania m.in. przez estrogeny. Zmodyfkowane działaniem hormonów fibroblasty przyczyniają się do zatrzymywania wody, obrzęku, co prowadzi z kolei do obkurczenia naczyń i niedotlenienia tkanek. Estrogeny wpływają na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, powodując obrzęki oraz ucisk na naczynia krwionośne. Jest to przyczyną zaburzenia mikrokrążenia w skórze i tkance podskórnej , a to z kolei powoduje niedokrwienie komórek tłuszczowych, które z niedoboru tlenu składników odżywczych zaczynają gromadzić substancje toksyczne. Ogólnie mówiąc charakterystyczny rozkład oraz metabolizm tkanki tłuszczowej w różnych rejonach ciała jest zależny od estrogenów. Ponadto estrogeny regulują rozkład i różnicowanie adipocytów, funkcjonowanie fibroblastów i komórek śródbłonka oraz pośrednio wpływają na inne tkanki oddziałujące z tkanką tłuszczową (wątroba, mózg). Należy pamiętać także, że estrogeny pobudzają lipolizę i nasilają lipolityczny wpływ adrenaliny.

W cellulicie nadaktywość procesów adipogenezy i lipogenezy powoduje przerost adipocytów w obrębie tkanki podskórnej. Różnice w kształcie i wielkości adipocytów w połączeniu ze zwłóknieniami porowadzą do wytworzenia guzków i guzów. Hormony steroidowe odpowiadają za zaburzenia w metabolizmie lipidów prowadząc do gromadzenia się tłuszczów w tkance podskórnej i toksyn w adipocytach. Udział estrogenów w powstawaniu cellulitu jest zasadniczy, jednakże całkowity ich brak lub niedobór sprzyja rozwojomi insulinooporności, cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Tym samym estrogeny w jednej strony odpowiadają za powstawanie cellulitu, a z drugiej chronią organizm przez lipotoksycznością.

Cellulitu nie da się wyeliminować całkowicie, natomiast prawidłowa dieta, odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne oraz zabiegi kosmetyczne mogą zminimalizować rozwój i konsekwencje lipodystrofii. Cellulit to wyzwanie dla wpółczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej, ale dzięki dostępności bogatej oferty zabiegowej możliwe jest uzyskanie długotrwałych i zadowalających efektów kuracji antycellulitowej.

SC Beauty Magazine