fbpx
07 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ile eko jest w eko-kremie?

Boom na kosmetyki z etykietką ekologiczne, naturalne, organiczne, czy biologiczne na rynku kosmetycznym widać już od kilku lat. Jak grzyby po deszczu wyrastają coraz nowsze produkty zawierające naturalne składniki z ekologicznych upraw.

Branży kosmetyków naturalnych nie uregulowano jeszcze żadnymi określonymi przepisami prawa, co niestety prowadzić może do różnego typu nadużyć. Pomóc w określeniu na ile dany produkt jest naturalny mają wszelkiego rodzaju organizacje certyfikujące. Warto zapamiętać chodź niektóre z nich, by polecić komuś, czy samemu wykorzystywać w pracy produkty, które rzeczywiście z ekologią mają coś wspólnego.

Certyfikaty honorowane w Unii Europejskiej wydają następujące organizacje:

ECOCERT – Francuskie stowarzyszenie działające w zakresie ochrony środowiska, które od 2002 roku kontroluje jakość ekologicznych kosmetyków. Aby produkt posiadał znak ECOCERT „ekologiczny i biologiczny kosmetyk” 95% stosowanych w nim surowców musi być naturalnego pochodzenia i pochodzić z upraw biologicznych. Znak „biologiczny kosmetyk” produkt uzyskuje, gdy jego składniki z biologicznych upraw stanowią, co najmniej 50% wszystkich składników.

BDiH – Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen – Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych oznacza kosmetyki naturalne znakiem „Kontrollierte Natur-Kosmetik”. Produkt taki musi mieć zastosowane 95% roślinnych surowców z ekologicznych lub dzikich certyfikowanych upraw.

Cosmebio – Francuska organizacja, która w 2002 roku utworzyła Kartę Cosmébio zawierającą zestawienie składników i procesów wykorzystywanych do produkcji kosmetyków ekologicznych. Produkty opatrzone logo BIO lub ECO wydane przez Cosmebio zawierają składniki naturalne i pochodzenia naturalnego w ilości równej lub większej niż 95%.

Soil Association – Organizacja z Wielkiej Brytanii, która gwarantuje, iż produkt kosmetyczny z ich logo zawiera 95% składników wyprodukowanych ekologicznie.

Certyfikaty międzynarodowe wydane są przez:

NaTrue – Organizacja ta certyfikuje produkty kosmetyczne wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi EC 834/2007 i EC 834/2007. Dodatkowo obok logo na kosmetyku widnieją również gwiazdki. Jedna gwiazdka oznacza kosmetyk naturalny, dwie gwiazdki – kosmetyk naturalny ze składnikami bio, trzy gwiazdki otrzymują kosmetyki organiczne.

COSMOS – Standard wydawany przez jednostki certyfikujące zrzeszone w European Cosmetics Standards Working Group. Swoim znakiem opatrują naturalne produkty kosmetyczne zawierające 95% surowców naturalnych, a także organiczne kosmetyki, w których dodatkowo 20% surowców musi pochodzić z certyfikowanych ekologicznych upraw.

Jeżeli zakupiony, czy używany eko-krem na opakowaniu zawiera znak którejś z wyżej wymienionych organizacji można mieć pewność, że jest to produkt m.in. bez składników modyfikowanych genetycznie, substancji zapachowych i barwników, nie zawierający substancji pochodzenia petrochemicznego (parafina, silikon, PEG). Każda z tych organizacji ma szereg kryteriów, jakimi kieruje się by wydać odpowiedniemu kosmetykowi swój certyfikat. Szczegółowe informację o tym znajdują się na stronach internetowych tych organizacji.